Kayserim.net | Kent Vizyonu - Yaşam Rehberi
Üye Ol

1988-1999

Kayseri Aydınlar Ocağı’nın Açılması  1988
 Türk-İslâm felsefesi etrafında birleşen aydınların kurmuş oldukları bu Ocak, önce İstanbul’da teşkilâtlanarak ülkemizin temel meseleleri hakkında sağlam ve güvenilir fikirler üretmiş, kritik zamanlarda birleştirici çözümler sağlamıştır.
 1988 yılında, İstanbul Aydınlar Ocağı’nın tüzüğü aynen kabul edilerek, “Kayseri Aydınlar Ocağı” kurulmuştur. İlk kurucuları: Şerafettin Gündoğan, Halit Erkiletlioğlu, Mehmet Çayırdağ, Mehmet Çanakçıoğlu, Talat Duruöz, Alim Gerçel, Cemal Oğuzhan, Mustafa Küçükaydın ve diğerleridir. 3 Eylül 1988 tarihinde ilk genel kurulunu yapmış ve Halit Erkiletlioğlu ilk Genel Başkanlığa seçilmiştir.

 Kayseri’nin Büyükşehir Olması  1988
 Kayseri, 7.12.1988 tarihli resmi gazetede yayınlanan 3508 nolu kanunla merkezde Melikgazi ve Kocasinan isimlerinde iki ilçe teşkil  edilerek 3030 sayılı Büyükşehir Kanunu kapsamına alınmıştır. Anavatan Partisi iktidarı sırasında bu kararın alınmasında aynı partiden Devlet bakın olan Mehmet Yazar’ın büyük gayreti olmuştur.
 Kanun çıktığında Kayseri Belediye Başkanı olan Hüsamettin Çetinbulut Büyükşehir belediye başkanı sıfatını kazanmış ancak bu tarihten bir sene sonra 1989 yılında yapılan genel mahalli seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Niyazi Bahçecioğlu (SHP), Melikgazi Belediye Başkanlığı’na Şevket Bahçecioğlu (ANAP) ve Kocasinan Belediye Başkanlığı’na Ali İhsan Alçı (SHP) seçilmişlerdir.

 19.Dönem Milletvekilliği Seçimi  1991
 20 Ekim 1991 tarihinde yapılan genel seçimlerde; 1. Abdullah Gül 2. Mustafa Dağcı 3. Seyfi Şahin 4. Şaban Bayrak 5. Aykut Edibali 6. Osman Develioğlu 7. Salih Kapusuz milletvekili olarak seçilmişlerdir.
 Mahalli Seçimler   1994
 28 Mart 1994 tarihinde yapılan mahalli genel seçimler sonucunda, Kayseri’de Refah partisi adayları olan Şükrü Karatepe Büyükşehir’e, Mehmet Özhaseki Melikgazi Belediyesi’ne ve Bekir Yıldız Kocasinan Belediyesi’ne başkan seçilmişlerdir.

 20.Dönem Milletvekili Seçimi  1995
 24 Aralık 1995 tarihinde ülke genelinde yapılan seçimlerde; Abdullah Gül (RP), Salih Kapusuz (RP), Memduh Büyükkılıç (RP), Nurettin Kaldırımcı (RP), İbrahim Yılmaz (ANAP), Recep Kırış (ANAP), Ayvaz Gökdemir (DYP), Osman Çilsal (DYP) ve İsmail Cem (DSP) Kayseri milletvekili olarak seçilmişlerdir.
 Daha sonra Refah partisi ile Doğruyol Partisi arasında kurulan 52. Hükümet’te Abdullah Gül Devlet Bakanı olmuştur.

 Melikgazi Belediye Binası  1997
 Melikgazi Belediye Binası’nın mimari projesi Mimar Nesrin Yatman ve Affan Yatman tarafından hazırlandı. Belediye Başkanı Şevket Bahçecioğlu zamanında 31.08.1993 Salı günü saat 14.30’da ihalesi yapıldı. Bayındırlık birim fiatlarından % 24 indirim yapan Ertuğrul İnşaat A.Ş. firması 69.612.428.351 TL tutarla binanın inşaatına yüklendi.
 Tamamı 20.000 m2 kapalı alana oturması gereken projenin ancak 8.000 m2si tamamlanabildi. 1995 tarihinde bu bina hizmete girmiş ise de resmi açılışı 26 Ocak 1997 Pazar günü Başbakan Necmettin Erbakan tarafından yapılmıştır.
 Binanın önünde “Alicafer Kümbeti”nden esinlenerek yapılmış ve bina ile otoparka irtibat merdivenleri ihtiva eden bir betonarme kümbet modeli vardır.
 Mevcut binaya 1996 fiatları ile 170 Milyar TL. harcanmış olup, bütün projenin maliyeti tahminen 350 Milyar TL’ya çıkacaktır. Binanın yapılması sırasında baştan sona Belediye Başkan yardımcısı Ahmet Hökelek’in büyük hizmeti geçmiştir.

 Park Caddesi Alt Geçidi  1997
 Büyükşehir Belediyesi tarafından Meydan’ı, Düvenönü’ne bağlayan Park Caddesi yeniden tanzim edilmiştir. Bu arada caddenin orta kısmından yayaların geçmesi için 52 m. boyunda ve 18 m. eninde bir alt geçit yapılmıştır. Geçitte 4 ünitelik yürüyen merdiven ve 12 adet dükkan bulunmaktadır.
 Toplam maliyeti 80 milyar lira olan bu alt geçit, 26 Ocak 1997 tarihinde Başbakan Necmettin Erbakan tarafından hizmete açılmıştır.

 Kocasinan Belediyesi Hizmet Binası  1997
 Bu binanın mimarı proje müellifi Mimar Vedat Dalokay ve İlhami Oral’dır.
 Kocasinan Belediye başkanı Ali İhsan Alçı zamanında yani Eylül 1991 tarihinde temeli atılmıştır. Zeminde yaklaşık 4.500 m2 alana oturmakta olan bina, toplam 17.500 m2 kapalı kullanım alanına sahiptir. İki bodrum kat ve dört normal kat ile birlikte yedi katlı olan binada bulunması gereken belediye birimleri dışında düğün, nikah ve toplantı salonları mevcuttur. 
 Binanın yaklaşık toplam maliyeti 1997 yılı Bayındırlık birim fiyatlarıyla 671 Milyar 418 milyon lira olarak hesaplanmıştır. 

 Mahallî Ve Genel Seçimler 1999
 18 Nisan 1999 tarihinde milletvekilliği, belediye başkanlıkları, belediye ve il genel meclisi üyelikleri, mahalle ve köy muhtarlıkları seçimleri hepsi aynı günde gerçekleştirildi. Seçime giren on üç parti ve bağımsızların amblem ve sütunlarının yer aldığı oy pusulasının uzunluğu 85 santimi buluyordu.
 Benim de MHP’nin adayı olarak katılıp 64 000 oy aldığım büyükşehir belediye başkanlığı seçimini Fazilet Partisi adayı Mehmet Özhaseki doksan küsür bin civarında oy alarak kazandı.
 Bu seçimde Sabahattin Çakmakoğlu(MHP), Sadık Yakut(MHP), Hasan Basri Üstünbaş(MHP), Hamdi Baktır(MHP), Abdullah Gül(FP), Salih Kapusuz(FP) ve İsmail Cem(DSP) milletvekili oldular.

LÜTFEN DİKKAT:
www.kayserim.net üzerinde yayınlanan Geniş Kayseri Tarihi, Halit Erkiletlioğlu'na ait önemli bir eser olup, kaynak gösterilmeden kullanılmaması gerekmektedir.  Site üzerinden bu bilgilerin alınarak kullanılması halinde; bilginin Halit Erkiletlioğlu'nun "Geniş Kayseri Tarihi" eserinden alındığının belirtilmesi ve site adresinin bildirilmesi gerekmektedir.

kayseri,kayseri haber,güncel haber,kayseri iş rehberi,eleman ilanı,kayseri spor,kayseri sinema

Fevzi Çakmak Mh. Bozantı Cad. Atılım Apt. Altı No:96/D Kocasinan / KAYSERİ
E-Mail: editor[at]kayserim.net

Bu site en iyi 1024*768 ve üzeri çözünürlükte görüntülenir.

Bu Sitenin Tüm Haklari ATM MEDYA'ya aittir © 2002-2015

kayseri,kayseri haber,güncel haber,kayseri iş rehberi,eleman ilanı,kayseri spor,kayseri sinema