Kayserim.net | Kent Vizyonu - Yaşam Rehberi
Üye Ol
Karakter boyutu : 11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto
« Tüm Haberler Sayfasyna Dön

Kayseri'de Tavukçuluk Sektörünü canlandırmak adına doğru bir girişim

Kayseri Haber;

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Hasan Ali Kilci, hijyenik ortamlarda üretilen tavuk ürünlerinin rahatlıkla tüketilebileceğini söyledi. Kilci, "Sağlıklı ve ekonomik besin kaynağı tavuktan mahrum kalmayın" dedi.

Bu haber 11.2.2006 tarihinde eklendi.

Bu haber daha önce 5179 defa görüntülendi.


KTO tavukçuluk sektörüne yeniden hız kazandırmak amacıyla bir toplantı düzenlendi. Toplantıya KTO Başkanı Hasan Ali Kilci, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, Tarım İl Müdürü Adnan Akay, Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, Fat-Piliç Genel Müdürü Sabahattin Uğur Özdemir ve sektör temsilcileriyle çalışanları katıldı. Hijyenik ortamlarda ve entegre tesislerde üretilen tavuk ürünlerinin rahatlıkla yenilebileceği vurgulanan toplantıda, davetlilere tavuk mönüsünden oluşan öğle yemeği ikram edildi.


Öğle yemeğinde tavuk eti yiyen KTO Başkanı Kilci, entegre tesislerde üretilen tavuk etinin rahatlıkla yenilmesi gerektiğini söyledi. Kuş gribi konusunda geç kaldıklarının düşünülmemesi gerektiğini belirten oda başkanı Kilci, "Biz meslek odaları olarak kuş gribi ortaya çıktığından beri düşüncelerimizi kamuoyuyla paylaştık. Ülkemizde önemli bir vaka yaşandı. Bu kriz sonrası tavukçuluk sektörü her yerde olduğu gibi Kayseri'de de büyük yaralar aldı.

Kayseri'de kuş gribiyle ilgili hiçbir bulguya rastlanmadı. Kuş gribi konusunda Kayseri'de çok büyük çabalar sarf edildi. Ancak bu konu insan sağlığıyla çok yakından ilgili olduğu için, bundan sonrada gereken hassasiyet gösterilmelidir. Tedbirleri elden bırakmamak gerekir. Bu konuda en büyük gayreti göstermesi gerekenler sektör çalışanlarıdır. Ondan sonra bizler onlara destek olacağız. Kuş gribi sonrası hem ekonomik alanda hem de istihdam alanında sıkıntıya düşüldü. Ama çok çabuk bir toparlanma gerçekleşti.


Bu konuda herkes duyarlı olmalı. Biz de hijyenik ve entegre tesislerde yapılan tavukçuluğun hiçbir tehlike barındırmadığını göstermek için öğle yemeğini tavuk mönüsünden oluşturduk. Bizler gibi Kayserili vatandaşlarımızda uygun şartlarda üretimi yapılan tavuk ve yan ürünlerini rahatlıkla tüketebilir" dedi.


Sektöre yeniden hız kazandırmak amacıyla yapılan toplantıda daha sonra bir açıklama yapan Fat-Piliç Genel Müdürü Sabahattin Uğur Özdemir de, sağlıksız koşullarda acemice ve açık alanlarda yetiştirilen kanatlılar yüzünden yaşanan kuş gribi vakalarının sektörü çok olumsuz yönde etkilediğini vurguladı. Bu vakalar sonucu entegre tesislerde tamamen hijyenik şartlarda üretim yapan firmaların ciddi bir şekilde zarar gördüğünü dile getiren Özdemir, "Kuş gribi dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kanatlı sektörüne ve ülke ekonomisine ciddi bir darbe vurmuştur. Firmalarımızda büyümeye, istihdam ve yatırımda artışa gitmemiz gerekirken yaşadığımız bu olaylar yüzünden küçülmeye, işçi çıkarmaya ve gerilemeye mahkum edildik. Tarım Bakanlığı'nın uzman veteriner hekimleri ve tesislerimizin bünyesinde çalıştırdığı veterinerlerin incelemeleriyle çiftliklerimiz sürekli denetlenmektedir.

Tarım Bakanlığı'nın izni ve Türk gıda kodeksine uygun olarak üretilip paketlenen ürünleri güvenle tüketebilirsiniz. Bu şekilde işletilen markalı piliç eti ve yumurta üretim tesislerinin hastalık riski sıfırdır. En sağlıklı ve ekonomik protein kaynaklarımız piliç ve yumurtadan mahrum kalmayın" diye konuştu.

Editör Notu:
Sayın ziyaretçilerimizin affına sığınarak bu haberin içeriğinden pekte uzak olmayan bir yorumumu iliştirmek istedim.

Keşke tavukçuluk sektörü gibi bir çok sektör krize girmese bile tüketim ve yatırım anlamında bilinçlendirmek adına bu tip organizasyonlarla gelişmekte olan sektörlerimiz desteklense.

Örneğin şu an bu satırları okumanıza olanak sağlayan internet teknolojileri ve internet üzerinden yapılan iletişimin düşük maliyet analizlerini bize hatırlatacak toplantılarda olabilse.
Yorum Ekle Yorum Yaz Yorumlar Yorumlar (0) Tavsiye Et Tavsiye Et EkleBunu Sosyal Payla?ym Butonu

Guncel

Kayseri'de Otomobiller Çarpıştı: 2 Yaralı...

Kayseri'de Otomobiller Çarpıştı: 2 Yaralı... Kayseri'de iki otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralanırken, yaralı yolculardan biri devrilen araçta sıkışarak dakikalarca kurtarılmayı bekledi.

Özel Haber

Annesine Bıraktığı Mektubun Ardından İntihar Etti...!

Annesine Bıraktığı Mektubun Ardından İntihar Etti...! Kayseri'de bir kadın, annesine yazdığı mektubun ardından iple kendini asarak yaşamına son verdi.

Haber

Bir Bankadan ŞAŞIRTAN Yöntem...!

Bir Bankadan ŞAŞIRTAN Yöntem...! Tüm Kredi işlemlerinin internet üzerinde başlayıp, internet üzerinde bitirildiği ilk ve tek banka! 

Spor

Kayseri Erciyesspor, Bülent Korkmaz ile Anlaştı...

Kayseri Erciyesspor, Bülent Korkmaz ile Anlaştı... Kayseri Erciyesspor Başkanı Ziya Eren, İstanbul’da görüştüğü teknik direktör Bülent Korkmaz ile her konuda anlaşmaya vardı.

Asayiş

İçki Sofrası Tartışma Cinayetle Noktalandı

İçki Sofrası Tartışma Cinayetle Noktalandı Kayseri'de 3 gün önce sırtından vurularak öldürülen müzisyenin katili A.A.'nın, "İçki sofrasında alacak verecek yüzünden tartıştık, bana hakaret edip parasını yediğimi söyleyince dayanamadım" diye ifade verdiği öğrenildi.

Sektörel Haberler

THY 5 Bin Metrede Smaç Yaptı

THY 5 Bin Metrede Smaç Yaptı Türk Hava Yolları (THY) reklam filmi için 5 bin metrede basketbol oynandı, 250 kilometre hızla smaç basıldı.

Bölgesel Haberler

Yük Treninin Altında Kalan Şahıs Hayatını Kaybetti...

Yük Treninin Altında Kalan Şahıs Hayatını Kaybetti... Sivas'ta bir kişi, hemzemin geçitten geçmeye çalıştığı sırada trenin altında kalarak feci şekilde hayatını kaybetti.

Kültür

Gevher Nesibe Müze Oluyor

Gevher Nesibe Müze Oluyor Kayseri’de bulunan Gevher Nesibe Darüşşifası ve Medresesi’nin Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün yapacağı bir çalışma ile müze haline dönüştürüleceği öğrenildi.

Sağlık

Tüp Bebek Bilgilendirme Toplantısı

Tüp Bebek Bilgilendirme Toplantısı Türkiye'de yılda yaklaşık 40 bin tüp bebek uygulamasının yapılıyor, gebelik oranı ise yüzde 40-50 civarında

kayseri,kayseri haber,güncel haber,kayseri iş rehberi,eleman ilanı,kayseri spor,kayseri sinema

Fevzi Çakmak Mh. Bozantı Cad. Atılım Apt. Altı No:96/D Kocasinan / KAYSERİ
E-Mail: editor[at]kayserim.net

Bu site en iyi 1024*768 ve üzeri çözünürlükte görüntülenir.

Bu Sitenin Tüm Haklari ATM MEDYA'ya aittir © 2002-2015

kayseri,kayseri haber,güncel haber,kayseri iş rehberi,eleman ilanı,kayseri spor,kayseri sinema