Kayserim.net | Kent Vizyonu - Yaşam Rehberi
Üye Ol
Karakter boyutu : 11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto
« Tüm Haberler Sayfasyna Dön

Babadan oğla arıcılık mesleği profesyonellik kazanarak yeni bir anlayış kazanıyor.

Kayseri Haber;

Kayseri'nin Özvatan ilçesinde, Avrupa Birliği (AB) desteğiyle verilen arıcılık kursuyla babadan oğla arıcılık mesleği profesyonellik kazanarak yeni bir anlayış kazanıyor.

Bu haber 10.6.2009 tarihinde eklendi.

Bu haber daha önce 1514 defa görüntülendi.


Özvatan Kaymakamlığı ve AB fonlarıyla 1 Aralık 2008 tarihinde start alan arıcılık kursları sona erdi. 30 kursiyerin yer aldığı kurstan başarıyla ayrılanlara, proje kapsamında 10'ar tane arılı kovan hediye edildi. Proje koordinatörü Nurettin Alabay, kursların ana çıkış noktasının Özvatan'daki göçü engellemek olduğunu söyledi. AB fonlarıyla hazırlanan proje sayesinde kentte babadan oğla işleyen aracılık mesleğini profesyonel hale dönüştürdüklerini dile getirdi. Alabay, şehirdeki göçü durdurup, tersine göçü sağlamak için arıcılık kursunun büyük önem taşıdığını ifade etti. AB'ye sundukları ve kabul edilen 4 projeden birisinin arıcılık kursları olduğunu belirten Alabay, "AB projeleri de var. Biz hazırladığımız 6 projenin 4 tanesini Avrupa Birliği'ne sunmuştuk. Onlardan bir tanesi de arıcılık projesidir. Arıcılık projesine başlarken, arıcılık mesleğini amatör anlamda yapanları, bir birlik etrafında topladık. Bunun için 30 kursiyer seçtik. Burada sıfırdan arıcılık yapanlar da var. Bu kişilere bilimsel eğitim vererek profesyonel arıcılık yapmalarını ve sonunda da bunların bir birlik çatısı altında toplamalarını istiyoruz. Arı ürünlerini işletme gibi pazarlamalarını istedik. Arıcılar Birliği Özvatan Şubesi açıldı. Buradaki 30 kursiyeri doğal üye olarak kabul ettik. Kursiyerlerimize 10'ar tane arılı kovan verdik. Onların bu işi yapmalarını tasarladık. Şu an projenin 6. ayındayız. Dolayısıyla 1 Aralık 2008'de başlayan projenin ilk 15 günü proje aşamasıydı. Onun akabinde organizasyonlara ilan edildi. Mart'ın ilk haftalarında eğitimlere başladık. Nisan ayı içerisinde sınav yapıldı. Sınavı başarıyla geçenlere belgeler verdik" dedi.


Yorum Ekle Yorum Yaz Yorumlar Yorumlar (0)

Guncel

Kayseri'de Otomobiller Çarpıştı: 2 Yaralı...

Kayseri'de Otomobiller Çarpıştı: 2 Yaralı... Kayseri'de iki otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralanırken, yaralı yolculardan biri devrilen araçta sıkışarak dakikalarca kurtarılmayı bekledi.

Özel Haber

Annesine Bıraktığı Mektubun Ardından İntihar Etti...!

Annesine Bıraktığı Mektubun Ardından İntihar Etti...! Kayseri'de bir kadın, annesine yazdığı mektubun ardından iple kendini asarak yaşamına son verdi.

Haber

Bir Bankadan ŞAŞIRTAN Yöntem...!

Bir Bankadan ŞAŞIRTAN Yöntem...! Tüm Kredi işlemlerinin internet üzerinde başlayıp, internet üzerinde bitirildiği ilk ve tek banka! 

Spor

Kayseri Erciyesspor, Bülent Korkmaz ile Anlaştı...

Kayseri Erciyesspor, Bülent Korkmaz ile Anlaştı... Kayseri Erciyesspor Başkanı Ziya Eren, İstanbul’da görüştüğü teknik direktör Bülent Korkmaz ile her konuda anlaşmaya vardı.

Asayiş

İçki Sofrası Tartışma Cinayetle Noktalandı

İçki Sofrası Tartışma Cinayetle Noktalandı Kayseri'de 3 gün önce sırtından vurularak öldürülen müzisyenin katili A.A.'nın, "İçki sofrasında alacak verecek yüzünden tartıştık, bana hakaret edip parasını yediğimi söyleyince dayanamadım" diye ifade verdiği öğrenildi.

Sektörel Haberler

THY 5 Bin Metrede Smaç Yaptı

THY 5 Bin Metrede Smaç Yaptı Türk Hava Yolları (THY) reklam filmi için 5 bin metrede basketbol oynandı, 250 kilometre hızla smaç basıldı.

Bölgesel Haberler

Yük Treninin Altında Kalan Şahıs Hayatını Kaybetti...

Yük Treninin Altında Kalan Şahıs Hayatını Kaybetti... Sivas'ta bir kişi, hemzemin geçitten geçmeye çalıştığı sırada trenin altında kalarak feci şekilde hayatını kaybetti.

Kültür

Gevher Nesibe Müze Oluyor

Gevher Nesibe Müze Oluyor Kayseri’de bulunan Gevher Nesibe Darüşşifası ve Medresesi’nin Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün yapacağı bir çalışma ile müze haline dönüştürüleceği öğrenildi.

Sağlık

Tüp Bebek Bilgilendirme Toplantısı

Tüp Bebek Bilgilendirme Toplantısı Türkiye'de yılda yaklaşık 40 bin tüp bebek uygulamasının yapılıyor, gebelik oranı ise yüzde 40-50 civarında

kayseri,kayseri haber,güncel haber,kayseri iş rehberi,eleman ilanı,kayseri spor,kayseri sinema

Fevzi Çakmak Mh. Bozantı Cad. Atılım Apt. Altı No:96/D Kocasinan / KAYSERİ
E-Mail: editor[at]kayserim.net

Bu site en iyi 1024*768 ve üzeri çözünürlükte görüntülenir.

Bu Sitenin Tüm Haklari ATM MEDYA'ya aittir © 2002-2015

kayseri,kayseri haber,güncel haber,kayseri iş rehberi,eleman ilanı,kayseri spor,kayseri sinema