Kayserim.net | Kent Vizyonu - Yaşam Rehberi
Üye Ol
Karakter boyutu : 11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto
« Tüm Haberler Sayfasyna Dön

Bölgesel Kalkınma Proğramı

Kayseri Haber;

Bölgesel Kalkınma Programı Hibe Bileşeni Kapanış Toplantısı Yapıldı

Bu haber 8.11.2007 tarihinde eklendi.

Bu haber daha önce 898 defa görüntülendi.


Devlet Planlama Teşkilatı’nın koordinasyonunda, Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından finanse edilen, 91 milyon Avro bütçeli Düzey 2 Bölgeleri Kalkınma Programının kapanış toplantısı yapıldı.
Elmacıoğlu İskedre Toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Vali Osman Güneş, Vali yardımcısı Fahri Oluk, Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, Melikgazi Kaymakamı Mesut Demirkol, Hacılar Belediye Başkanı Ahmet Herdem, Proje Koordinatörü Fatma Sevil Battal, Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyesi Cahit Canıtez, KOSGEB Müdürü Erdal Çınar, Tarım İl Müdürü Adnan Akay ve çok sayıda davetli katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Osman Güneş, böyle bir projenin uygulanışı itibariyle ilkleri temsil etmesi açısından önemli olduğunu söyledi. Vali Güneş, “İlimizin de içinde bulunduğu 13 ilde bu program uygulandı. Orta Anadolu Kalkınma Birliği olarak bu program Kayseri,Yozgat ve Sivas illerimizde hayata geçirildi. Avrupa Birliği hibe programı, üç ayrı dalda ülkemize destek anlamında hazırlanmış olan bir program, birincisi alt yapı ile alakalı küçük alt yapılar, ikincisi yerel kalkınma girişimleri, üçüncü olarak da kobi’lere destek anlamında bölümleri olmuştur. İlkler açısından bu program önemlidir. Her işe başlamak, her yeniliğin başlangıcı ne kadar zor ise bu programda zorlu bir süreçten geçti. 3 il olarak 522 proje ile programa başvuruldu. Orta Anadolu Kalkınma birliği olarak bu projelerin takibi ile biz görevlendirildik. 522 projeden 154'ü kabul gördü. Kabul gören dört kobi projesi başarısızlıkla sonuçlandı, diğer 150 proje başarıyla uygulandı. 154 projenin 88 tanesi Kayseri'ye aittir. Sadece iki projemiz kabul görmemiş 86 projemiz başarıya ulaşmıştır. Hele hele ilk uygulamaları açısından önemlidirler. Ne kazandığımızı soracak olursanız, 12,5 milyon Avro ilimize kazanç sağlanmıştır. Az bir rakam gibi görülebilir fakat yerel kalkınma projeleri destekleme açısından önemlidir. Projeleri incelerken binlerce insanı eğittik, ulaşamadığımız yerlere ulaşarak insanların bilinçlenmesini sağladık. Bana göre en önemli kazanımımız, proje denen bir nesne ile karşılaştık. Bir hizmet, bir teşebbüste bulunmak istiyorsanız bir planınız, ne yapacağınız ile ilgili bir projeniz olmalı ve ilgili yerlerin kapısı bu projeler ile çalınmalıdır. Bizde proje sadece mimari bir terimdi. Burada proje bilincini kazandık. İyi bir projemiz olursa her yerden kaynak bulabiliyoruz. Bundan sonra proje olmadan kaynak yok, ne Avrupa Birliği’nden nede ilgili bakanlıklardan kaynağımız olabilir” dedi.
 

Daha sonra proje hakkında bilgiler veren Orta Anadolu Kalkınma Birliği Program Uygulama Birimi Teknik Koordinatörü Fatma Sevil Battal ise bu projenin, iç Anadolu ve doğu Anadolu’da 13 il’de gerçekleştirildiğini, bölgelerde kapasite oluşturmayı ve uygulanan hibe yatırım projeleri ile Türkiye’de bölgeler arası farkların azaltılmasına katkı sağlamayı öngördüğünü, programın amacına ulaştığını belirtti. Battal, “Bölgelerin, ekonomik ve sosyal gelişmesine önemli ölçüde katkıda bulunulmuş, yöre halkının yaşam koşullarını iyileştirecek projeler hayata geçirilmiş ve geniş bir paydaş grubuna eğitimler verilmiştir. Program çerçevesinde Ağrı, Ardahan, Bingöl, Elazığ, Iğdır, Karaman, Kars, Kayseri, Konya, Malatya, Sivas, Tunceli ve Yozgat’ın kalkınması amacıyla 90 milyon 670 bin Avro ayrılmıştır. Program bütçesinin 70 milyon Avro’su Avrupa Birliği, 20 milyon 670 bin Avro’su ise Türkiye Cumhuriyeti tarafından karşılanmıştır. Programda hibeler için tahsis edilen kaynağın yüzde 100’ü sözleşmeye bağlanmış olup, ek olarak kapasite geliştirme öncelik alanında kullanılmayan 3 milyon Avro civarında kaynak da başarılı projelere aktarılmıştır. Programın uygulanmasında yerel ve merkezi düzeyde, teknik destek sağlamak üzere bir müşavirlik firması hizmet vermiştir. Ayrıca program kapsamındaki illerde öne çıkan ürün ve hizmetlerin ic ve dış pazarlarda payını artırmak amacıyla belirlenen 26 ürün için pazarlama araştırması çalışması tamamlanmıştır. Son olarak, her bölge için belirlenen birer altyapı projesinin fizibilite çalışması ve ihale dosyasının hazırlanması çalışmaları da bu program kapsamında tamamlanma aşamasına gelmiştir” dedi.


Yorum Ekle Yorum Yaz Yorumlar Yorumlar (0)

Guncel

Kayseri'de Otomobiller Çarpıştı: 2 Yaralı...

Kayseri'de Otomobiller Çarpıştı: 2 Yaralı... Kayseri'de iki otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralanırken, yaralı yolculardan biri devrilen araçta sıkışarak dakikalarca kurtarılmayı bekledi.

Özel Haber

Annesine Bıraktığı Mektubun Ardından İntihar Etti...!

Annesine Bıraktığı Mektubun Ardından İntihar Etti...! Kayseri'de bir kadın, annesine yazdığı mektubun ardından iple kendini asarak yaşamına son verdi.

Haber

Bir Bankadan ŞAŞIRTAN Yöntem...!

Bir Bankadan ŞAŞIRTAN Yöntem...! Tüm Kredi işlemlerinin internet üzerinde başlayıp, internet üzerinde bitirildiği ilk ve tek banka! 

Spor

Kayseri Erciyesspor, Bülent Korkmaz ile Anlaştı...

Kayseri Erciyesspor, Bülent Korkmaz ile Anlaştı... Kayseri Erciyesspor Başkanı Ziya Eren, İstanbul’da görüştüğü teknik direktör Bülent Korkmaz ile her konuda anlaşmaya vardı.

Asayiş

İçki Sofrası Tartışma Cinayetle Noktalandı

İçki Sofrası Tartışma Cinayetle Noktalandı Kayseri'de 3 gün önce sırtından vurularak öldürülen müzisyenin katili A.A.'nın, "İçki sofrasında alacak verecek yüzünden tartıştık, bana hakaret edip parasını yediğimi söyleyince dayanamadım" diye ifade verdiği öğrenildi.

Sektörel Haberler

THY 5 Bin Metrede Smaç Yaptı

THY 5 Bin Metrede Smaç Yaptı Türk Hava Yolları (THY) reklam filmi için 5 bin metrede basketbol oynandı, 250 kilometre hızla smaç basıldı.

Bölgesel Haberler

Yük Treninin Altında Kalan Şahıs Hayatını Kaybetti...

Yük Treninin Altında Kalan Şahıs Hayatını Kaybetti... Sivas'ta bir kişi, hemzemin geçitten geçmeye çalıştığı sırada trenin altında kalarak feci şekilde hayatını kaybetti.

Kültür

Gevher Nesibe Müze Oluyor

Gevher Nesibe Müze Oluyor Kayseri’de bulunan Gevher Nesibe Darüşşifası ve Medresesi’nin Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün yapacağı bir çalışma ile müze haline dönüştürüleceği öğrenildi.

Sağlık

Tüp Bebek Bilgilendirme Toplantısı

Tüp Bebek Bilgilendirme Toplantısı Türkiye'de yılda yaklaşık 40 bin tüp bebek uygulamasının yapılıyor, gebelik oranı ise yüzde 40-50 civarında

kayseri,kayseri haber,güncel haber,kayseri iş rehberi,eleman ilanı,kayseri spor,kayseri sinema

Fevzi Çakmak Mh. Bozantı Cad. Atılım Apt. Altı No:96/D Kocasinan / KAYSERİ
E-Mail: editor[at]kayserim.net

Bu site en iyi 1024*768 ve üzeri çözünürlükte görüntülenir.

Bu Sitenin Tüm Haklari ATM MEDYA'ya aittir © 2002-2015

kayseri,kayseri haber,güncel haber,kayseri iş rehberi,eleman ilanı,kayseri spor,kayseri sinema