Kayserim.net | Kent Vizyonu - Yaşam Rehberi
Üye Ol
Karakter boyutu : 11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto
« Tüm Haberler Sayfasına Dön

Yolunda Gitmeyen Bir Şey Var...(Kıl Dönmesi)...

Yolunda Gitmeyen Bir Şey Var...(Kıl Dönmesi)...

Bu haber 19.4.2010 tarihinde eklendi.

Bu haber daha önce 3255 defa görüntülendi.


Toplumumuzda sık görülen kıl dönmesi, kalçaların kuyruk sokumunda birleştiği yerde meydana gelen, esas itibariyle cilt ve cilt altını tutan, akut ataklarla devam eden uzun süreli bir enfeksiyon hastalığıdır. Normalde kuyruk sokumunda orta hatta ve yaklaşık makatın 5 cm yukarısında yer alan, bir veya bir kaç ağzı bulunan deliklerle karakteristiktir. Bu hastalığın özelliği her iltihabi ataktan sonra giderek daha geniş bir alanı tutması ve daha derin dokulara doğru yayılmasıdır. Bu da zaman geçtikte cerrahi tedaviyi zorlaştırmakta ve ameliyattan alınacak başarıyı düşürmektedir.

Önceki yıllarda bu hastalığının doğuştan olduğu sanılıyordu. Günümüzde artık sonradan olan bir hastalık olduğu kabul edilmektedir. Kuyruk sokumundaki kılların deri altına gömülmesi ve bunların meydana getirdiği reaksiyon, kıl kökü iltihapları ve bunun yaygınlaşması sorumlu tutulmaktadır. Bu bilgiyi destekleyen en önemli bulgu, ameliyatta hastalıklı bölgelerden pek çok miktarda kıl yumaklarının çıkartılmasıdır. Daha çok esmer erkeklerde (kadınlara oranla 3 misli daha sık), 20-30 yaş civarında, kıllı ve uzun süre oturarak iş yapanlarda sık görülmektedir. Şişmanlık ve kötü hijyen şartları da kolaylaştırıcı sebepler arasında sayılmaktadır. Bölgenin terlemesiyle ıslaklık ve tahriş,  kılları içeriye iten dış kuvvetler ve bası olması da önemli risk faktörleri arasındadır.
      
Şikayetler hastalığın süresine ve iltihabi olayın ciddiyetine göre değişir. Hastalığın erken dönemlerinde kuyruk sokumunda küçük tek bir delikten hafif ve az miktarda iltihabi akıntı mevcuttur. Akut ataklar esnasında ise kuyruk sokumunda şiddetli ağrı, kızarıklık ve  şişlik vardır. Kuyruk sokumunda sertlik hissi, pis kokulu akıntı veya iç çamaşırda kanlı lekeler görülebilir. Uygun şekilde ve zamanında tedavi edilmeyen hastalarda tekrar eden ataklar sonucunda bölgedeki delik sayısı artar ve genişler. Hastalık cilt altında yeni yollar yaparak derinlere doğru ilerler ve çok geniş bir sahayı tutar. Hastaların bazılarında ise ateş, titreme, terleme, bulantı, kusma gibi tüm vücudun etkilendiğini gösteren ciddi enfeksiyon bulguları görülebilir.

Kıl dönmesi’nin tedavisi nasıldır?

Bu hastalığın kesin tedavisi cerrahidir. Ancak hasta hangi dönemde gelmişse tedavi ona göre düzenlenir. Öncelikle kötü hijyen şartları hastalığı kolaylaştırdığı için bölgenin temiz ve kuru tutulması son derece önemlidir.

Hasta apse birikimi veya iltihabi akıntı ile gelirse, bu dönemde acilen apsenin uygun ve etkili bir şekilde boşaltılması gerekir. Hastaya etkili antibiyotikler ve ağrı kesici verilir. Cerrah kontrolünde olan hasta daha sonra uygun zamanda hastalığın tedavisi için ameliyata edilir.

Kronik hale gelmiş vakalarda cerrahi tedavi kaçınılmazdır. Cerrahi tedavinin gayesi, hastalıklı bölgenin tamamen çıkartılması ve ilerde hastalığın tekrarlamamasını sağlamaktır. Hastalığın ilerleme derecesi uygulanacak cerrahi tekniği belirleyen en önemli faktördür. Hastalığın erken dönemlerinde daha basit işlemlerle hastalık düzeltilebilir. Ancak uzun süreden beri devam eden, pek çok ağızla dışarıya açılan veya daha önce ameliyat olmuş ve nüks eden vakalarda çok daha ciddi ve komplike ameliyatlar gerekmektedir. Bu nedenle hastaların erken dönemde bir genel cerraha müracaat etmeleri tavsiye edilir.

Kliniğimize kuyruk sokumu bölgesinde içinden iltihap akan çok sayıda delikle gelen pek çok hasta başvurmaktadır. Hatta bu deliklerin bazılarının makat bölgesine kadar ilerlemiş olduğunu görmekteyiz. Bu durumda çıkartılacak doku miktarı çok geniş olmakta ve çıkartılan dokuların yerini kapamakta güçlükler çekilmektedir. Bu hastalarda ‘flep kaydırma yöntemleri’ yani ‘doku kaydırma yöntemleri’  kullanılmaktadır. Bu ameliyatlarda temizlenen yara bölgesi çevredeki temiz dokular ile doldurulmaktadır. Doku kaydırma yöntemleri daha teknik, tecrübe ve deneyim gerektiren ameliyatlardır, ancak hastalığın tekrarlama riski daha düşüktür. Hastalıklı bölgenin çıkarılması ve yaranın, kalçadan bir parça döndürülerek kapanması ile gerçekleşen bu yöntemle, yüksek başarı sağlanmaktadır.

Ameliyat sonrası dönemdeki takipte en önemli husus hastalığın yeniden nüks etmesidir. Bu nedenle ilk ameliyatın tecrübeli bir cerrahi ekip  tarafından yapılması önemlidir. Ameliyattan sonra da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Ameliyat bölgenin temiz tutulması, terli bırakılmaması ve kıl dökücü kremler kullanılarak bölgenin kıldan arındırılması önemlidir. Kıl kontrolünde anüsten başlayarak kuyruk sokumuna kadar olan bölgeye kadar 5 cm. eninde bir alan kıllardan arındırılmalı ve bu 10 günde bir tekrarlanmalıdır.

Bu günkü yazımızdan aklımızda kalması gerekenleri şu şekilde özetlemek istiyorum:
- Kıl dönmesi, bir cerraha  zamanında başvurulduğunda ve uygun tedavi yapıldığında tam iyileşmenin sağlandığı ve yüz güldürücü neticelerin alındığı bir hastalıktır.
- Zamanında tedavi edilmezse veya arka arkaya nüksler meydana gelmişse hayal bile edilemeyecek kadar ciddi boyutlara ulaşabilir ve peş peşe bir dizi ameliyatı gerektirecek hale gelebilir. Bu durumda neticenin ne olacağını da önceden kestirmek mümkün değildir.
- Kuyruk sokumu bölgesinde ağrılı bir şişlik, kızarıklık, iltihabi bir akıntı tespit ederseniz lütfen bir genel cerrahi uzmanına başvurunuz.
 
Hepinize sağlıklı günler dileklerimle.
Prof.Dr.Erdoğan M Sözüer
www.sozuer.com


 Yorum Ekle Yorum Yaz Yorumlar Yorumlar (6)

Son 15 Yazısı

kayseri,kayseri haber,güncel haber,kayseri iş rehberi,eleman ilanı,kayseri spor,kayseri sinema

Fevzi Çakmak Mh. Bozantı Cad. Atılım Apt. Altı No:96/D Kocasinan / KAYSERİ
E-Mail: editor[at]kayserim.net

Bu site en iyi 1024*768 ve üzeri çözünürlükte görüntülenir.

Bu Sitenin Tüm Haklari ATM MEDYA'ya aittir © 2002-2015

kayseri,kayseri haber,güncel haber,kayseri iş rehberi,eleman ilanı,kayseri spor,kayseri sinema