Kayserim.net | Kent Vizyonu - Yaşam Rehberi
Üye Ol
Karakter boyutu : 11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto
« Tüm Haberler Sayfasına Dön

Meme Ağrısı, Sebepleri ve Engelleme Yöntemleri

Meme Ağrısı, Sebepleri ve Engelleme Yöntemleri

Bu haber 12.11.2010 tarihinde eklendi.

Bu haber daha önce 10333 defa görüntülendi.


Meme bölgesinde ağrı kadınların en sık şikâyet ettiği konulardan birisidir. Ancak bunların tamamı gerçek meme ağrısı mıdır? Çünkü meme ve göğüs bölgesinde safra kesesi, yemek borusuna asit reflüsü, kalp ağrısı, boyun fıtığı veya kaburga eklem yerleri iltihabı, kas spazmlarına bağlı olarak ta ağrı ortaya çıkabilir.
Değerli okuyucular, meme ağrısının daha iyi anlaşılabilmesi için meme gelişimi ile ilgili bazı önemli özet bilgileri aktarmak istiyorum. 

Memenin kendine özgü özellikleri açısından 3 dönem dikkati çeker:  
1. Erken üreme dönemi dediğimiz 25 yaş altındaki dönemde meme dokusu oluşumu ön plândadır. Gelişmekte olan süt bezi ve süt kanallarının büyümesi sonucu sert, ağrısız, düzgün sınırlı kitleler oluşabilir. Bunların hiçbir zararı yoktur, nadiren şekil bozukluğuna yol açabilirler. 

2. 25-40 yaş arası ise olgun üreme dönemi olarak adlandırılmaktadır. Kadınların anne olma, çocuk emzirme gibi olayları daha çok bu dönemlerde olmakta ve bu ciddi hormonal değişimler memeyi de etkilemektedir. Bu hormonlar her ay rahmi gebelik için hazırlarken memeleri de süt verebilmek üzere yeniden yapılandırır, ancak gebelik gerçekleşmeyince bütün işlemler iptal edilir. Bu dönemde memede şişkinlik, hassasiyet, sertleşme, damar yapılanmasında artış, süt kanallarında genişleme  gibi önemli değişiklikler olmakta ve sonra adet döneminin bitmesiyle bu değişiklikler geri dönmektedir. Memede her ay meydana gelen bu değişim sürecinde bazı iyi huylu hastalıklar ortaya çıkmaktadır.  

3. Kırk yaşından sonra fonksiyon gören meme dokusunda azalma ve deformasyon meydana gelmektedir, buna gerileme dönemi diyoruz. Kırklı yaşların sonlarına yaklaştıkça artık organizma ve memeler menopoz döneminin etkisi altına girerler. Bu dönem yine hormonal olarak karmaşık ve sonuçta memelerin de etkilendiği ve bazı iyi huylu meme hastalıklarının meydana gelebileceği bir dönemdir. 


Bu bilgilerden anlaşılıyor ki her yaşta meme farklı bir dönemdedir ve farklı özellikler gösterebilir. Her ay olan periodik değişiklikler, gebelik dönemi ve emzirme dönemindeki değişiklikler nedeniyle meme vücutta en fazla değişime uğrayan organların başında gelmektedir. 

Meme ağrılarının en sık sebebi süt kanallarında meydana gelen gerilme ve meme dokusunda meydana gelen ödemdir. Hafif meme ağrısı şeklinde olabileceği gibi çok şiddetli olduğu durumlar da mevcuttur. En sık 25-40 yaş arasında görülmesi hormonal etkiyi düşündürmektedir. Meme ağrısı olan hastaların incelenmesinde genellikle ağrıya neden olabilecek bir kitle saptanamaz veya basit kistler tespit edilebilir, bazen de süt kanalında genişlemeler bulunur. Ancak bunların hiç biri meme için ciddi risk taşımayan durumlardır. Meme ağrısında sevindirici taraf nadiren meme kanseri ile ilişkili olmasıdır. Bu hastalarda tesadüfen eşlik eden bir kanser olup olmadığı muayene ve radyolojik tetkiklerle araştırılır. 

Memeleri daha yukarıda tutacak uygun sütyen kullanımı, adet öncesi tuz kısıtlaması, çay, kahve tüketiminin önlenmesi, gazlı içeceklerin alınmaması, sigara içilmemesi çoğunlukla şikâyetleri azaltacaktır. Ağrının devam ettiği durumlarda uygun bir ağrı kesici ile şikâyetler ortadan kaldırılır. Ağrı kesicilere cevap alınamayan durumlarda farklı ilaç tedavileri de denenebilir. 
Meme bölgesinde ağrı hisseden her hastanın bu durumu ciddiye alarak mutlaka bir Genel Cerrahi Uzmanına gitmesi çok önemlidir. Muayene ve gerekli tetkikler sonucunda ağrının kaynağı tespit edilir. Ağrının kaynağı meme dışında ise hasta gerekli diğer bölümlere gönderilir. 

Hepinize sağlıklı günler dileklerimle..

Prof.Dr.Erdoğan Sözüer
www.sozuer.com

Sorularınız İçin: esozuer@erciyes.edu.tr Yorum Ekle Yorum Yaz Yorumlar Yorumlar (2)

Son 15 Yazısı

kayseri,kayseri haber,güncel haber,kayseri iş rehberi,eleman ilanı,kayseri spor,kayseri sinema

Fevzi Çakmak Mh. Bozantı Cad. Atılım Apt. Altı No:96/D Kocasinan / KAYSERİ
E-Mail: editor[at]kayserim.net

Bu site en iyi 1024*768 ve üzeri çözünürlükte görüntülenir.

Bu Sitenin Tüm Haklari ATM MEDYA'ya aittir © 2002-2015

kayseri,kayseri haber,güncel haber,kayseri iş rehberi,eleman ilanı,kayseri spor,kayseri sinema