Kayserim.net | Kent Vizyonu - Yaşam Rehberi
Üye Ol
Karakter boyutu : 11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto
« Tüm Haberler Sayfasına Dön

KAYSERİ’DE İŞSİZLİK YOK, OSB’DE İŞÇİ SIKINTISI VAR

KAYSERİ’DE İŞSİZLİK YOK, OSB’DE İŞÇİ SIKINTISI VAR
“İşsizim” diye dert yakınıp, gözyaşı dökenler başlığı okuyunca hemen sinirlenmesin! “Organize’nin Gizli Kahramanları” başlığıyla başlattığımız çalışma doğrultusunda yaklaşık bir haftadır Organize Sanayi Bölgesi’ni “karış karış” geziyorum.

Bu haber 23.9.2006 tarihinde eklendi.

Bu haber daha önce 15450 defa görüntülendi.


Sadece Türkiye’deki müteşebbislerin değil, Arap dünyasından Avrupa’ya kadar bütün girişimlerin yakın markaja aldığı OSB’de, bugüne kadar yaklaşık 45 sanayicimiz ile “birebir” görüştüm.

İş adamlarımız ile ülke ve şehir ekonomisinin gidişatı, işletmelerinin dünü-bugünü, içinde bulundukları sıkıntı ve gelecekten beklentileri üzerine “çeşitli” sohbetler yaptığımız bu bir hafta içerisinde yazılarıma ara vermek zorunda kaldım.

Bu zaman zarfında çok renkli, candan, samimi ve güler yüzlü sanayicilerimizle tanışma fırsatı yakaladım.

OSB’de beni en çok mutlu eden tablolardan birisi; devletten herhangi bir şekilde yardım almadan kendi çabaları ve girişimci ruhlarıyla devasa fabrikalar kuran girişimcilerimizin yüzlerindeki tebessümün eksik olmayışı oldu. Gezdiğim, bilgi alıp haberini ve tanıtımını yaptığım hiçbir iş adamamızın yüzü asık değildi.

Özellikle Eski Sanayi’den kalma alışılagelmiş manzara olan “oflayan ya da poflayan” sanayici tipine rastladığımı söyleyemem!

Küçük ya da büyük... Bütün fabrikalar kendi imkân ve ölçülerinde Türkiye sınırlarını aşmış, dış pazarda rekabet edebilecek kadar güçlenmiş ve Kayseri’nin adını dünyaya duyurmak için adeta birbirleriyle yarışıyor.

Gezdiğim fabrikalarda 30’un altında işçi çalıştıran işletmelere pek rastlamadım. Dolayısıyla OSB’deki fabrika sayısını düşünecek olursanız, ne kadar insanın istihdam edildiğini “üç aşağı-beş yukarı” kestirebilirsiniz.

Organize Sanayi Bölgesi’nde elbette ki her şey güllük gülistanlık değil! Sadece benim ziyaret ettiği fabrikaların yüzde 60’ı işçi bulamamaktan yana dertli! OSB’nin ana ve ara caddelerinde etrafına bakınarak iş arayan insanlar ile işçi bulamamaktan yakınan iş adamlarımız bu anlamda biraz tezat oluşturuyor.

İnanıyorum ki, her iki tarafında “kendilerince” haklı sebepleri vardır. Fakat dediğim gibi ellerinde gazete ilanları ile OSB’nin yollarını aşındıran işsizlerin “iş bulamıyorum” diye yakınması ile işverenin “İşlerimiz oldukça yoğun. Onca ilanı rağmen kapımızı çalıp, iş istiyorum diyen kimse yok” demesi oldukça şaşırtıcı!

OSB’de birçok fabrika özellikle Ramazan’ın yaklaşmasıyla dur-durak bilmeyen bir tempo içerisinde üretim yapıyor. Siparişlere yetişemediğini belirten işverenlerimiz, vasıfsız bir işçinin -mesailerle birlikte- ortalama en düşük 500 YTL maaş aldığını söylüyor.

İşçi bulamamaktan yakınan işverenlerimizi dinlerken, aklıma OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hasyüncü’nün sözleri geldi:

...Kayseri’de işsizlik yok, vasıflı işçi sıkıntısı var

İl Genel Meclisi’nin Eylül ayı toplantısının konuğu olan Hasyüncü, Kayseri’deki işsizlik konusuna kendisinin de içinde olduğu, yaşadığı ve birebir gözlemlediği pencereden bakıp bu sözleri sarf etmişti.

Dışarıdan, OSB’yi gezmemiş, işverenleri dinlememiş, ezbere konuşanlar “halen” işsizlik sorunu var diye iddialarında ısrarcı olsalar da, ben aksini düşünüyorum. Hele de iş arayan kişilerin işverenden isteklerini dinleyip, iş beğenmemelerini “bizzat” gördükten sonra, “İş bulamıyorum” diye feryat edenlere bakış açım iyiden iyiye değişti.

Çevresinde iş arayan, iş bulamamaktan yakınan eş-dost ve tanıdıkları olan kişilere “sağlıklı gözle” OSB’ye bakmalarını tavsiye ediyorum. 

Önümüz Ramazan... Nasipse yarın gece sahura kalkıyoruz. Bütün okuyucularıma hayırlı bir Ramazan geçirmelerini diliyorum.Yorum Ekle Yorum Yaz Yorumlar Yorumlar (59)

Son 15 Yazısı

kayseri,kayseri haber,güncel haber,kayseri iş rehberi,eleman ilanı,kayseri spor,kayseri sinema

Fevzi Çakmak Mh. Bozantı Cad. Atılım Apt. Altı No:96/D Kocasinan / KAYSERİ
E-Mail: editor[at]kayserim.net

Bu site en iyi 1024*768 ve üzeri çözünürlükte görüntülenir.

Bu Sitenin Tüm Haklari ATM MEDYA'ya aittir © 2002-2015

kayseri,kayseri haber,güncel haber,kayseri iş rehberi,eleman ilanı,kayseri spor,kayseri sinema