Kayserim.net | Kent Vizyonu - Yaşam Rehberi
Üye Ol
Karakter boyutu : 11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto
« Tüm Haberler Sayfasına Dön

ANBAR MAHALLESİ, EBİǒTEN DAHA VAHİM BİR DURUMDA”

ANBAR MAHALLESİ, EBİǒTEN DAHA VAHİM BİR DURUMDA”
İnsanlara hizmet vermek, verilen hizmeti beğendirmek dolayısıyla herhangi bir belediyenin tepesinde başkanlık görevini üstlenmek, meşakkatli bir iştir.

Bu haber 19.11.2006 tarihinde eklendi.

Bu haber daha önce 3841 defa görüntülendi.


Yaparsınız beğenmezler, yapmazsınız eleştirirler...

Yerel yönetimlerde başkan olmanın zorluğu, beldelerde bir kat daha fazla kendisini gösterir.

Hizmet verdiğiniz alan ve nüfus küçüldükçe “şirket ve işletmelerdeki para akışının tersine” omzunuzdaki yük artar, hatta gün gelir belinizi büker!

O nedenle, kasabalardaki belediyeleri büyükşehir ve metropol ilçe beledeyiler ile kıyaslayacak olursanız, anlatmaya çalıştığım farklılık ve zorlukları daha net görebilirsiniz.

TRT Belgesel Programlar Müdürü Mehmet Akif Erbaş tarafından hazırlanan “Mostar Fotoğrafları Sergisi”, dün Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu’nda açıldı.

Açılışa katılan Başkan Özhaseki, gazetecilerin “Ebiç Belediye’sine ilişkin” sorularını yanıtladı.

Ebiç’in ANAP’lı Belediye Başkanı Ahmet Orhan’ın “asfalt” eleştirilerine gönderme yapan Özhaseki, “Siyaset yapmak istiyorsa buyursun yapsın. Fakat belde halkının hizmet alabilmesi için Ahmet Orhan’ın Büyükşehir Belediyesi çalışanları ile iyi geçinmesi gerekir” sözleri dikkat çekiciydi.

Ebiç Belediye Başkanı Orhan’ın, “aba altından sopa gösterircesine” yapılan bu açıklamaya yanıtı geç olmadı:

“Ebiç’e üvey evlât muamelesi yapılıyor. Verdiğiniz 4 kamelya, 1 kamyon asfalt ve 30 metre duvarla Ebiç’in sorunu bitmiş mi oluyor? Büyük-şehir Belediyesi hizmet değil, siyaset yapıyor. Eğer Ebiç’e yaptığınız bu yardımları siya-si olarak kullanacaksanız, gelin geri alın verdiklerinizi...”

Özhaseki’nin yaptığı açıklamadan duyduğu rahatsızlığı ve üzüntüyü dile getiren Başkan Orhan ile bir saate yakın sohbet ettik.

İlginç, iddialı ve de Büyükşehir Belediyesi’nde rahatsızlık yaşatacak “cesur” sözler sarf eden Orhan, “üstü kapalı da olsa” Büyükşehir’in, daha doğrusu AKP cephesinin Ebiç’e garezi (!) olduğu imasında bulundu.

Orhan’ın “Kayseri Milletvekili Niyazi Özcan, yerel seçimler öncesi Ebiç meydanında halka seslenirken, alenen bizleri tehdit etti. Eğer AKP’yi seçmezseniz üvey evlât muamelesi görürsünüz dedi” sözleri, Ebiç ile Büyükşehir arasında yaşananları özetlemeye yetiyor aslında!

Özhaseki ile Orhan arasında cereyan eden ve bugün gelinen noktanın özünü kısaca özetlemek istiyorum.

Ebiç Belediye Başkanı Ahmet Orhan, Ebiç Belediyesi’ni daha sağlıklı hizmet alabilme adına “gönüllü olarak” Büyükşehir’e dahil eder.

Ekonomik yetersizlikler nedeniyle Hinterlant kapsamında daha çok hizmet alacağını düşünen Başkan Orhan, Özhaseki ile yaptığı telefon görüşmesi ve Özhaseki’nin “Senin işlerin eksik yapılıyormuş. Sıkıntıların ne ise söyle, arkadaşlara talimat vereyim ve kasaba halkının beklediği hizmetleri Ebiç’e ulaştırmış olalım” sözlerinden cesaret alarak, kasabanın asfalt ihtiyacı olduğunu söyler.

Özhaseki’nin “yapılacak” dediği asfalt, üzerinden bir yıl geçmişken, Kasım ayının başında 1.5 kamyon soğuk ve donmuş vaziyette Ebiç’e gönderilir.

“Ebiç üvey evlât muamelesi görüyor” diye dert yakınan Orhan, böylece çileden çıkar ve Büyükşehir’i eleştirmeye başlar.

Hatta, eleştirmekle de kalmaz!

Ebiç Belediye Başkanı Orhan, yakın zamanda, Ebiç’te bir hizmetin ihalesini alan firmayı “işi yarım bıraktığı gerekçesiyle” mahkemeye vermiş!

Orhan’ın iddialarına göre, firma yarım bıraktığı işe rağmen parasını Büyükşehir’den “takır takır” almış...

Fakat konu yargıya intikal ettiği için, teğet geçiyorum.                                              

Sayın Orhan’ın daha da vahim iddiaları var!

Ebiç’in imkânları olsa, Büyük-şehir’den daha çok iş yapacağını öne süren Orhan, “Büyükşehir Belediyesi, zenginlerin ve iş adamlarımızın yaptığı yardım ve desteklerle sağladığı hizmeti kendi yapıyormuş gibi göstermesin. Büyükşehir Belediyesi siyasi nedenlerle zaten Ebiç’e bakmıyor en azından Anbar’a baksınlar. Kayseri’nin sadece Nato, Alpaslan ve Sivas Caddesi’nden ibaret olduğunu zannediyorlar. Kafalarını kaldırıp bir de Anbar’a baksınlar. Ebiç’ten, hatta bir köyden farkı var mıymış? Bir görsünler bakalım...” diyor.

Başkan Özhaeseki’nin, Hinterlant kapsamındaki görevleri açıklarken, “Kanuni olarak yapmam gereken üç iş var. 30 metreden büyük yol yoksa bu bizim değil, o belde ya da ilçe belediyesinin sorunudur” sözlerine de Orhan’dan çarpıcı yanıt geldi:

“Kayseri’de eni 30 metre olan yol var mı ki Ebiç’te olsun? Bunlar kendi güçleriyle hayatta 30 metre eninde bir yol yapmışlar mı da topu bize atıyorlar?”

Elbette mahkeme heyeti değiliz! Ancak anlayabildiğim kadarıyla, Özhaseki ve Orhan arasındaki bu çekişmenin ceremesini Ebiçliler çekecek, faturası kasaba halkına kesilecek.

Orada yaşayan insanlar hizmet ve yatırımdan mahrum edilecek, dolayısıyla da olan yine vatandaşa olacak.Yorum Ekle Yorum Yaz Yorumlar Yorumlar (0)

Son 15 Yazısı

kayseri,kayseri haber,güncel haber,kayseri iş rehberi,eleman ilanı,kayseri spor,kayseri sinema

Fevzi Çakmak Mh. Bozantı Cad. Atılım Apt. Altı No:96/D Kocasinan / KAYSERİ
E-Mail: editor[at]kayserim.net

Bu site en iyi 1024*768 ve üzeri çözünürlükte görüntülenir.

Bu Sitenin Tüm Haklari ATM MEDYA'ya aittir © 2002-2015

kayseri,kayseri haber,güncel haber,kayseri iş rehberi,eleman ilanı,kayseri spor,kayseri sinema