1713 Dekar Alan Tarıma Kazandırıldı

 

KAYSERİ,(BGC)-Kayseri’de 30 yıldır kullanılmayan araziler tarıma kazandırıldı.

Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada ‘’Bakanlığımız tarafından yürütülen “Atıl Tarım Arazilerinin Üretime Kazandırılması” projesi kapsamında; Yeşilhisar İlçemizde çeşitli nedenlerle ekilemeyen, etkin ve verimli kullanılmayan, tarımsal üretimde kullanılmayıp yaklaşık 30-40 yıldır boş bırakılan, sonrasında proje ile tarıma kazandırılan 1713 dekar alanda İl Müdürü Mustafa Şahin incelemelerde bulundu” denildi.

Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, “İlimizde bugünün şartlarında yaklaşık 2000 dekarın üzerinde alanın geçmişte kullanılıp artık kullanılmadığı tespit edildi. Bu alanlardan en büyüğünün de (yaklaşık 1700 dekarlık kısmının) Yeşilhisar İlçemizde olduğu belirlendi. Söz konusu alanın, geçmişte kullanılmış olmakla beraber yaklaşık 30-40 yıllık bir süre zarfında hiç kullanılmamış olması sebebi ile bu alanların yeniden tarıma kazandırılması çalışmalarını başlattık. İçinde bulunduğumuz saha 1173 dekarlık bir alandan oluşmakta ve 173 dekarı drenaj kanalı olması nedeniyle kullanılamaz vaziyettedir. Geriye kalan 1000 dekarlık alanda ise üreticimiz ekim dönemi başında arazinin ne getireceğini çok da bilemediği için bir kısmına çavdar, bir kısmına buğday ve ayçiçeği ekmiştir. İnşallah bundan sonraki süreçte hasat döneminde de buraya geleceğiz” diye açıklamada bulundu.

Şahin, konuşmasının devamında “Atıl olduğu varsayılan arazilerin tamamı gözden geçirilip kullanılabilir durumda olanların tamamını üreticilerimizin emrine sunmaya çalışacağız. 2021 yılı üretim sezonunda bu sahalarda anıza direkt ekim yöntemi ile ekim yapmayı planlıyoruz. Ramazan ayının ve bayramının yüzü suyu hürmetine önümüzdeki süreç içerisinde pandeminin bitmesini ve insanlarımızın daha rahat ortamlarda tarımsal üretim yapabilmelerini temenni ediyorum. Başta Kayserili üreticilerimiz olmak üzere tüm üreticilerimize bir kez daha minnettar olduğumu ifade etmek istiyorum. Sezonun bol bereketli geçmesini diliyorum” diye konuştu.