3. Dalga Uyarısı Son dört gün içinde vaka sayıları arttı

Koronavirüsle mücadele sürecinde Türkiye’de bir süredir çeşitli kısıtlamalar ve tedbirler uygulanıyor. Tüm tedbirler vaka ağır hasta ve vefat sayılarının düşmesine sebep oldu.Türkiye de aşılama başladı ancak toplumun bir kısmına yapıldı. Vaka sayılarında görülen azalmanın sebebi kısıtlama ve kapatmalar.

Bilim Kurulu üyeleri ocak, şubat ve mart aylarının solunum yolu hastaları açısından riskli olduğunun altını çiziyorlar.
Son günlerde azalan vaka sayıları artışa geçti.
Koronavirüs tablosunda 25 Ocak’ta 3,7 iken bu oran 26 Ocak’ta yüzde 3,9’a çıktı önceki gün itibarıyla yüzde 4,1’e yükseldi. Dün bu oran yüzde 4,20 oldu. Bu durumda salgının durağan eğrisi şu anda başını yukarı doğru az da olsa çevirmiş durumda

“VAKA SAYILARINDA MUTASYONUN ETKİSİ”

Salgında bir diğer tehlikenin ise mutasyonlu virüs.
Bilim kurulu üyesi Acil Tıp Uzmanı Doç. Dr. Kayıpmaz
“Virüs, RNA virüsüdür ve bu virüsler mutasyona uğramaya hazır virüslerdir, devamlı mutasyona uğrarlar. Bu mutasyonlar, şu anda özellikle Birleşik Krallık’ta artan vaka sayılarından sorumlu tutulmaktadır. Bizim ülkemizde de bu mutasyonun gözlendiğini biliyoruz. Şu anda mutasyonun vaka sayıları üzerindeki etkisini tam olarak bilmiyoruz ama araştırılmaya devam ediliyor. Görülen vaka artışlarında elbette mutasyonun da etkisi olabilir. Bununla ilgili olarak Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünde araştırmalar devam ediyor.” dedi.

“KIŞIN ORTASINDA NORMALLEŞMEYE GEÇİLMESİ RİSKLİ OLUR”

Kayıpmaz, kışın ortasında normalleşmeye geçilmesinin riskli olabileceğini ifade ederek, “Şu dönemde birdenbire gevşemeye doğru geçersek, süreç üçüncü zirve tehlikesiyle bizi karşı karşıya getirebilir. Vaka sayıları tedbirlerin etkisiyle bir süre düz çizmeye devam etti, sonra başını biraz yukarıya kaldırmaya başladı. İşte bu bizi endişelendirmeli. Paniğe de kapılmamalıyız ama tedbirsiz davranmamalıyız. Çünkü, mutasyon artık bizim ülkemizde de görülüyor. Özellikle B117 soyundan olan mutasyonun virüsün kişiler arasında daha kolay bulaşmasını sağlayan mutasyon olduğu biliniyor.”

Ev ziyaretleri, vaka sayılarındaki artışı tetikliyor

Doç. Dr. Kayıpmaz, okulların yarıyıl tatilinde olduğunu hatırlatarak bu dönemde çok daha dikkatli olunması gerektiği uyarısında bulundu.
Şubat tatilinde sadece hane halkı ile vakit geçirilmesi gerektiğinin sürekli altını çizdiklerini vurgulayan Kayıpmaz, “Bu noktada kişilerin dışarıda bir araya gelme fırsatı yok, her yer kapalı ama insanlarımız evlerde bir araya gelmeye devam ediyor, akraba, komşu ziyaretleri yapılıyor. Vaka artışlarında bunların da bir etkisi olabilir. Bunun dışında tedbirsiz davranışlar ve kalabalık içinde olma vaka sayılarının artışında etkin olarak gözükmektedir.”