Ekonomi

Abdullah Kalın “Kayseri’de İş Arayanlar İş Beğenmiyor!”

KAYSERİ,(BGC)-Türkiye’de işsizlik oranı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkilerine karşın 2020’de bir önceki yıla göre 0,5 puan azalışla yüzde 13,2 olarak gerçekleşti.

İşsizlik verileri hakkında açıklama yapan Ekonomist Abdullah Kalın,“ Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2020 işsizlik verileri açıklandı. İş gücüne katılım oranı açıklandı. İşsizlik oranı bir önceki yıla göre yüzde 0,5 azalış ile 13,2 olarak belirlendi. Ülkemizde 4 milyon 61 bin kişi işsiz olarak kayıtlarda devam ediyor” diye konuştu.

PANDEMİ İŞSİZLİĞİ ETKİLEDİ

Kayseri’de işsizliğin etkenlerinin birisinin de Koronavirüsü olduğunu belirten Kalın,” 2020 yılında Mart ayında pandemi süreci başladı. Pandemi süreci ile birlikte alınan tedbirler kapsamında, işten fesih yasağı geldi. Bu süreçte iş gücüne katılım dolaylı yoldan azaldı. Ücretsiz izinler ortaya çıktı ve bu rakamlara yansımadı.” diye konuştu.

İŞSİZLİK ORANI ARTACAK

Kısa çalışma ödeneğinin ay sonunda biteceğini belirten Kalın,” Bu ay sonunda çıkacak kısa çalışma ödeneğinin bitimiyle birlikte, fesih yasağı da uzatıldı. 17 Mayıs itibariyle işten çıkarma yasağının bitimiyle, işten çıkış oranlarının artacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.

İŞLETME SAHİPLERİ PERSONEL BULAMIYOR

İşsizliğin artmasına rağmen işletme sahiplerinin personel bulmakta zorluk çektiğini belirten Kalın,” Kayseri’mize özel bir durum olarak Organize Sanayi Bölgesi’nde işletme sahipleri çalışacak personel arıyorlar. İyi bir ücret veriyorlar. Geçtiğimiz günlerde bir işletme sahibi ile konuşurken ‘biz devletten daha iyi şartlar sağlarken, çalışacak işçi bulamıyoruz’ şeklinde dönüşleri oldu. Maalesef iş beğenmediğimiz süreçte işsizlik rakamları da artıyor” diyerek Kayseri’de yaşayan işsizlerin iş beğenmediğine değindi.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu