Acenta Sahibi WAT’taki Son Olayları Değerlendirdi

 

KAYSERİ,(BGC)- Zehra Kahraman isimli genç öğrencinin Work and Travel programında yaşadığı mağduriyeti hukuka taşıması, yurtdışı dil öğretimi alanında büyük yankı uyandırdı. Liberta Dil Okulları Yurtdışı Eğitim Koordinatörü Oğuzhan Özkan, “Düzgün çalışan bir acenta öğrenciyi mağdur etmez” diye konuştu.

Geçtiğimiz haftalarda Tüketici Hakem Heyeti, 2020 yazında program kapsamında ABD’ye gitmek isteyen ve pandemiden dolayı mağduriyet yaşayan üniversite öğrencilerinden biri olan Zehra Kahraman’ın yaptığı 300 dolarlık ön ödemenin iadesine karar vermişti.

Oğuzhan Özkan, “Yasal olarak çalışan, vergisini ödeyen, kurumsal anlaşmalarını yapmış acentalar; Work and Travel’a katılan öğrencilerin düşmanı değildir. Öğrenciyle beraber hareket ederler”, dedi. Özkan, “En önemli konu şudur: Sözleşme. Öğrenci, hem WAT’ın sağlayıcılarıyla hem de acentalarla sözleşme imzalayarak öğrencinin oryantasyonu yapılır. Sözleşme mutlaka okunmalıdır. Maalesef sözleşme gibi evrakları okuyan bir toplum değiliz. Okumadığımız için de problemler yaşıyoruz” diyerek, konuşmasına devam etti.

“WAT’a kaydolup gidemeyen öğrencilerin isteyeceği birinci seçenek gelecek yıla aktarmaktır, ancak herhangi bir fark ödemeksizin. İkinci seçenek, işlemleri başlamamış öğrenciler için para iadesidir. Öğrencinin işlemi başladıysa acenta zaten ABD’ye ödeme yapmakla yükümlüdür” diyerek öğrenci ve velilerine tavsiyede bulunan Özkan, “öğrencinin WAT’a kabul edilip belirli bir aşamayı geçince, artık geri dönülemez bir yolda olduğunu” belirtti.

“ACENTALAR BULUNMAZ YARDIMCINIZDIR”

Özkan, konuşmasına “Bazı basın haberlerini inceledim. ‘ABD’ye gidip hem dil öğreneceklerdi, hem de para kazanacaklardı’ diyor. WAT’ta ana amaç bu değildir. Ancak acentanız sizi bu şekilde bilgilendiriyorsa, o acentayla çalışmayınız, sorun yaşarsınız. WAT bir kültürel değişim programıdır. Ana amaç Amerikan kültürünü tanımaktır. Zaten belirli bir İngilizce düzeyi gerektirmektedir” diyerek, WAT’ta temel amacın dil öğrenme ve para kazanma olmadığı savında bulundu.

“Basın haberlerinde “acenta öğrenciyi mağdur etti” diyen haberler görüyorum. Düzgün çalışan bir acenta WAT öğrencisini mağdur etmez. Acentalar ABD’de bulunmaz yardımcınızdır. Size ebeveynlerinizin yapamayacağı desteği sağlarlar” diyen Özkan, “Acenta seçerken fiyata göre değil, hizmete göre tercih yapılmalıdır” diye ekledi.

Pandemi sürecinde WAT programının gidişatı konusunda Özkan, “Pandemi süreci hala belli değil. Geçen yıl sırf Kayseri’den 30 arkadaşımız gitti. Geçtiğimiz hafta ABD Başkonsolosluğu yaptığı açıklamada bulunduğumuz WAT sürecinde konsoloslukları açamayacağını belirtti. İlerisi için bir veri vermedi. Bununla ilgili ABD Göç Birimi’nin kararı bekleniyor” diye bilgilendirmede bulundu.

Özkan, programda yaşanılan aksamaların nasıl çözüldüğü ile ilgili değerlendirmede bulundu: “Eğer program iptal edilirse hem acentaların, hem sponsor firmaların, hem de öğrencilerin zararı ABD Göç Birimi tarafından karşılanır. Ancak devam eden bir programdan ayrılmak istediğinizde acentalar şartlı ceza uygulayabilirler. Çünkü kendileri belli bir miktar ücreti ABD Göç Birimi’ne ödemek zorundadır. Sözleşme yaparken acentayla konuşmanız lazım. Ezkaza böyle bir durumda nasıl seçenekler sunulacak? Birçok seçenek sunan, bu meseleyi çok tatlı yöntemlerle halleden birçok firma var. Örneğin ücretsiz bir şekilde Türkiye’de dil öğretimi sundular, başka eğitim programlarına aktardılar, üniversite öğrenciliği biten veya evlenecek olan öğrenciler birinci dereceden yakınlarını programa dahil ettiler. Kısacası, iyi acentalar bu süreçleri haberlere konu olmadan tamamladılar ve tamamlayacaklar.”

Özkan, öğrencilerin mağdur olmaması için ne yapmaları gerektiğini “Vizesini alan bir öğrenci, programı iptal ettiğini ve mahkemeyi kazandığını söylüyor. Bakınız, siz vizenizi aldığınızda acentanın hukuki sorumluluğu ortadan kalkmıştır. Yani acenta kağıt üzerinde üzerine düşeni yerine getirmiş, fiili süreç başlamıştır. Fiili süreç de orada alınacak destek sürecidir. Acentanın tek taraflı hükümleri yerine getirdiği bir sözleşme sürecinde herhangi bir iade alamazsınız. Nerede vazgeçeceğiniz çok önemli. Yeni kaydolmuş bir öğrenciyle, vizesini almış bir öğrencinin durumu aynı değildir”, diye dile getirdi.