Ahmet Birtek: “Piyasada Dolar Kıtlığı Yaşanacak”

KAYSERİ,(BGC)-Yeni haftanın ilk gününde döviz kuru, yeniden yükselişe geçti. Dolar 17 lira 70 kuruş seviyelerini görürken, Euro ise 20 lira bandına merdiven dayadı. Döviz bürosu sorumlusu Ahmet Birtek, böyle giderse piyasada Dolar kıtlığı yaşanacağını söyledi.

Kayseri’de döviz gişe sorumlusu olarak çalışan Ahmet Birtek, hızlı bir şekilde kendini çift haneli sayıların üzerine atan döviz kurları hakkında vatandaşları bilgilendirdi. Birtek, piyasa beklentilerini şöyle anlattı: “Geçtiğimiz hafta Amerikan merkez bankası FED toplantı yaptı ve piyasaya her ay sürdüğü 125 milyar doları 15 milyar dolar azaltacakken 30 milyar dolar azaltarak daha az para basma kararı verdi. Bunun sonucunda dünyada dolar kıtlığı yaşanacak ve dolar değer kazanacak.”

Döviz kurlarının piyasalarda yarattığı reaksiyon ile ilgili de Birtek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan faize karşı olduklarını ve faizi düşürmeye devam edeceklerini söyledi. Döviz kurları da buna tepki olarak yükseliyor. Cumhurbaşkanı ayrıca kuru dalgaya bırakacaklarını ve bir yerde dengeye geleceğini söyledi” şeklinde konuştu.

“İNSANLAR ALMAYA DEVAM EDİYOR”

Döviz satışlarının hızla sürdüğünü belirten Birtek, “İnsanlar daha fazla yükseleceğini düşünüp döviz alımı yapmaya devam ediyorlar ve piyasayı daha çok hareketlendiriyorlar. En az 50 dolar verebiliyoruz, bunun bir üst sınırı yok. Elimizde olan kadar döviz verebiliyoruz” diye konuştu.

Vatandaşlara çağrıda bulunan Birtek, “Piyasada çok fazla bilgi kirliliği var. Bunlara kulak asmasınlar. Her şey bir yerde dengeye gelecektir” dedi.