Eğitim

Akademik girişimcilikte zirve Erciyes Teknopark’ın

KAYSERİ, (BGC) – Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Müdürlüğü tarafından yayınlanan “Akademik Girişimlerin Değerlendirilmesi” başlıklı raporda, Erciyes Teknopark bugüne kadar toplam 151 akademik girişime ev sahipliği yaparak bu alanda zirvede yer aldı.

Teknoloji geliştirme bölgelerinde, girişimcilik ekosistemine önemli katkılar sunacağı düşünülen akademik girişimcilik 4691 sayılı kanun nezdinde desteklenmektedir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, bu alanda en kapsamlı değerlendirme olan “Akademik Girişimciliğin Değerlendirilmesi” başlıklı raporunu açıkladı. Rapora göre Erciyes Teknopark, genel sıralamada tüm teknoloji geliştirme bölgeleri arasında 1. sırada yer aldı.

2021 Yılı Performans Endeksinde 89 teknopark arasında 7’nci sırada yer alan Erciyes Teknopark’ın başarısı ile ilgili açıklama yapan Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Erciyes Teknopark’ın, Araştırma Üniversitesi olan Erciyes Üniversitesi akademisyenlerinin ve şehrin diğer üniversitelerinin akademik birikimlerini girişimciliğe dönüştürdüğü bir yer olduğunu vurguladı.

Akademik girişimciliğin çok önemli olduğunu belirten Çalış, “Bilgiye ve araştırmaya muhtaç yeni nesil teknolojilerin gelişimi için son derece önem arz etmektedir. Biz her akademik çalışmanın bu bakımdan değerini ve önemini kavramış bulunuyoruz. Bilimsel bilgiyi ticarileştirip katma değerli ürün ve teknolojilere dönüştürmek adına Erciyes Üniversitesi ve Erciyes Teknopark birlikte önemli projeleri hayata geçirmektedir” diye konuştu.

Erciyes Teknopark bünyesinde bugüne kadar 151 teknoloji tabanlı Akademisyen firmanın faaliyet gösterdiğine dikkat çeken Rektör Çalış, “Erciyes Teknopark’ta yer alan bu firmalarda 700’den fazla nitelikli personel çalışmakta ve 168 kadar Ar-Ge projesi aktif olarak yürütülmektedir. Kurulduğu günden bugüne kadar akademik girişim kökenli firmalarda toplamda 579 Ar-Ge Projesi ve 130 milyon lirayı aşan Ar-Ge cirosuna ulaşılmıştır. Ayrıca 10 milyon dolardan fazla ihracat bu firmalar sayesinde ülke ekonomisine katkı sağlamıştır” diye konuştu.

İlgili Haberler

Bunlar da İlgini Çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu