Ekonomi

Altın Düşüş Trendini Koruyor

KAYSERİ,(BGC)-Altın fiyatları, geçtiğimiz haftanın son iş gününde yükselişe geçse de genel itibarıyla düşüş ivmesini korumaya devam ediyor. Bu durum, döviz kurlarındaki geri çekilme ile de birleşince altınını bozdurmak isteyen vatandaşların olduğu gözlemleniyor. Kuyumculuk yapan İhsan Gülverdi, altın fiyatlarındaki son duruma ışık tuttu.

Gurbetçi sezonunun başlaması ve döviz kurlarında yaşanan geri çekilmeler, altın fiyatlarını da aşağı yönde etkiledi. Gülverdi, bu durum vatandaşlara da yansıdıığını ve bazı vatandaşların altınlarını fiyatlar daha fazla düşmeden bozdurmak üzere soluğu sarraflarda aldıklarını belirtti.

Gülverdi, öncelikle geçen hafta altın piyasasındaki son duruma değinerek “Altın düşüş trendini devam ettiriyor. Geçen hafta 830 TL olan çeyrek altın, 810 TL’lere kadar düşmüştü. Bugün ise çeyrek altın 800 TL bandının üstünde geziniyor. Gram altın fiyatı ise 500 TL bandının üzerindeydi ve o da 485 TL’ye kadar geriledi” diye konuştu.

Fiyatlar hakkında bilgilendirmede bulunan Gülverdi, “Çeyrek altın 800 TL, yarım altın 1600 TL, Cumhuriyet altını 3200 TL, gremse altın 8000 TL, 22 ayar bilezik 480 TL bandındadır” dedi.

Gülverdi, yaşanabilecek düşüşlerin geçici olduğunu dile getirerek “Gurbetçi mevsimi ve döviz kurlarındaki geri çekilme altın fiyatlarına da yansıyarak düşmesine neden oldu. Bu düşüşler kısa vadede ve yapaydır. Pek çok kişi elindeki altınları getirerek bozdurmaya başladı. Ülkemizde düşen fiyatın daha da düşeceği, çıkan fiyatın ise daha da çıkacağı zannediliyor. Bunun sonucunda da çıkış ve inişler çok sert etkiliyor. Altının bozdurulması da fiyatlardaki düşüşü tetikliyor. Sonrasında da altın yükseliş trendine giriyor ve vatandaşlar alamadıklarından şikayet ediyor. Sakin olmak gerekiyor” şeklinde konuştu.

Gurbetçi sezonunun başlamasıyla birlikte esnafın kazancının daha da arttığını vurgulayan Gülverdi, “Geçen yıl pandemi nedeniyle gurbetçilerimiz ülkeye gelemedi ve bundan olumsuz etkilendik. Yaklaşık üç haftadır hareketli bir sezon geçiriyoruz ve bu durumun iki ay kadar daha devam etmesini diliyoruz. Eğer durum böyle de olmasaydı önümüzdeki kışı çok zor geçirebilirdik diye düşünüyorum. Çarşı esnafının yanı sıra sanayi bölgelerimizdeki esnaflar da olumsuz etkileniyor” diye konuşarak, bu durumun yaz boyunca sürekliliğinin önemli olduğunun altını çizdi.

İlgili Haberler

Bunlar da İlgini Çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu