Ekonomi

Altın Yatay Seyirde, Kuyumcular Uzun Vadede Umutlu

KAYSERİ,(BGC)-Altın fiyatları yaklaşık dört haftadır yatay seyirde gidiyor. Çeyrek altın en son dört hafta önce 845 TL’yi görürken, şu an 810 TL’den işlem görüyor. Altın ise yaklaşık 3 hafta önce 510 TL’ye ulaşmışken, halihazırda 500 TL bandının altında işlem görüyor. Mayıs’tan bu yana şiddetli iniş-çıkışların yaşanmadığı altın piyasasındaki son durum hakkında kuyumcu Mustafa Zağlı, çeyrek altının bu yıl 900 TL’yi göreceğini öne sürdü.

Zağlı, altın piyasasındaki son durumu ve kısa vadede gidişatı şöyle özetledi: “Altın yaklaşık dört haftadır yavaşlama trendindedir. Altının hızını kestiremeyiz çünkü dünyada ve ülkemizde gelişen olaylar altının gidişini çok etkiler. İnsanların pandemiden dolayı ancak gıda alışverişi yaptı, yatırım araçları kullanamadı, tasarruf yapamadı. İnşallah yaklaşık bir hafta sonra yükseliş trendine girebilir.”

“GRAM ALTIN 510 TL’YE YÜKSELEBİLİR”

Sözlerine altın fiyatlarını hangi etmenlerin olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebileceğini ekleyen Zağlı, “Kripto para birimleri de dövizin önünde ayrıca bir engeldir. Çarşamba günü TCMB’de Para Piyasası Kurulu toplantısı yapılacak. TCMB açıklayacağı yeni faiz kararında faizi yükseltmeyebilir, çünkü yükseltirse enflasyonu körükleyecektir. Döviz kurlarının biraz yükselmesi altının yükselişine zemin hazırlar. Gram altın kısa vadede 510 TL’ye yükselebilir” diye konuştu.

“ALTIN PUSLU BİR HAVADA”

Zağlı, altının düşüşünün bir zarar olarak görülmemesi gerektiğini belirterek “Altın halihazırda çok yavaş bir seyirde gitmekte, 5 TL yükselip inerek gelgit yapmaktadır. Bizim insanımız bir şey düşerse yaklaşmaz, bir şey yükselse ona hücum ederler. Aslında altının her düşüşü bir alım fırsatı demektir” ifadelerini kullandı.

“Altın olarak puslu bir havadayız” diyen Zağlı, konuşmasını “Çeyrek altının bu sene 900 TL’yi göreceğine inanıyorum” ifadesini kullanarak tamamladı.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu