Altın Yeni Yıla Yükselişle Girdi

KAYSERİ, (BGC-ÖZEL HABER) – Döviz kurlarında ki hareketlilik altın piyasasını etkilemeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftayı 790 lira ile kapatan altın, yeni yılın ilk haftasında 810 lira ile açılışını gerçekleştirdi. Sarraf İhsan Gülderdi ise altın fiyatları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Yeni yılın ilk haftasında kurlardaki artış altını etkilemeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftayı 790 lira ile kapatan altın, yeni yılın ilk haftasında 810 lira ile işlem görüyor. Altın fiyatlarını değerlendiren Sarraf İhsan Gülderdi, “Bundan sonra düşüşler olabilir. Vatandaşların ani kararlar verip bu fiyatlardan altın almalarını tavsiye etmiyoruz. Şu an vatandaşlar acele etmesinler. Geçen hafta ile birlikte altın fiyatları yüzde 20 artış yaptı. 598’e kadar düşen altın şu anda 810 liraya kadar yükseldi. Bunun bir tepkimesi olabilir. Tekrardan 700’lü rakamları görebiliriz. Önümüzde ki faiz kararından sonra neler olacağını göreceğiz” ifadelerini kullandı.

“ANİ ARTIŞLARIN VE DÜŞÜŞLERİN OLDUĞU ZAMAN DİLİMİNDEN ÇIKTIK”
Altın bozdurmak isteyen vatandaşların beklemesi tavsiyesinde bulunan Gülderdi, “Altın bozdurmak isteyen yıl sonuna kadar beklemelerini tavsiye ediyoruz çünkü; yüzde 35’lik bir düşüş olmuştu. Ama uzun vadede altın alınabilir. Kısa vadede kimseye yatırım tavsiyesi yapamıyoruz. Sakin kalmalarını öneriyoruz. Ani çıkışlarla başlayan yıla başladık. Ve altın fiyatlarının yüzde 20’lik yüzde 30’luk artışların ve düşüşlerin olduğu zaman diliminden çıktık. Bu şekilde bu sene gideceğini öngörüyoruz” şeklinde konuştu.