Siyaset

Anayurt’a Özel Hastane Alanı

 

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Mart ayı meclisinin 2. oturumu bugün yapıldı. Meclis’te gündeme gelen konular arasında Anayurtta bulunan sağlık ocağının özel hastane yapılacak olması oldu.

KAYSERİ,(BGC)-Meclis çıkısı Talas Belediye Başkanı Mustafa YALÇIN ve CHP Melikgazi Meclis Üyesi Özgür ÖZER Kayserim.net’e açıklamalarda bulundular.

Meclis çıkısı Kayserim.net’e özel hastaneyle ilgili açıklamada bulunan Talas Belediye Başkanı Mustafa YALÇIN ,’ Orası özel sağlık alanı olmadan önce sağlık merkezi alanıydı. Yani sıradan bir sağlık ocağı yapılmasıyla ilgili bir recent. Ama biz Kayseri’nin en büyük mahallesinde bir hastane olması için çok uğraştık. Devlet tarafından bu yatırım şimdilik mümkün olmadığını anlayınca yatırımcılarla görüştüm. Bir kaç hastane sahibi böyle bir arsa olduğunda biz ilgi gösteririz dediler. Tabi satılığa çıkaracağız, ondan sonrada hastane yapılmasını isteyeceğiz. Özel hastanelerin en büyük müşterisi yine devlet. Faturayı devlet ödüyor. O nedenle de orada bir hastane olmasını arzu ettik. İsteğimiz buydu.’ diyerek imar bayındırlığın bunu uygun bulduğunu belirtti.

CHP Melikgazi Meclis Üyesi Özgür ÖZER mecliste gündeme gelen sağlık tesisinin Özel hastane çevrilmesine neden itiraz ettiğini Kayserim.net’e açıkladı.
CHP Melikgazi Meclis Üyesi Özgür ÖZER,’ Anayurt Kayseri’nin son yıllarda en fazla nüfus alan bölgesi. Çok ciddi bir şekilde binalaşma ve nüfus artışı var. Papatya caddesini orada 20’ye 20 bir yol kavşağı var. Burada zaten planda var olan bir sağlık tesisi var. Bu sağlık tesisi devletimize ait olacak şuandan mülkiyeti belediyede ama sonuçta sağlık bakanlığına ya kira yada devir tahsis yapılacak. Oradaki insanlar bunu ücretsiz olarak kullanacak, sağlık ocağı nihayetinde. Ama şuanda yapılmak istenen itiraz ettiğimiz olay şu, oradaki yoğunluğun 4 kattan fazla arttırılıp oraya bir özel hastane yapılması. Şimdi Anayurta baktığımız zaman Anayurtta Kayseri’nin en zengin insanları oturmuyor. Oraya yapılacak Devlete ait bir sağlık ocağına Anayurt nüfusunun yüzde yüzü gidebilecekken şuanda yapılacak 4 katından fazla bir imar verilecek özel bir hastaneye Anayurt nüfusunun muhtemelen yüzde on-onbeşi ya gidebilir ya gidemez. Birde onun dışında yapılacak olan hastane kavşak noktasında olacağı için ciddi bir ambulans sıkışıklığı, gelen hastaların park sıkışıklığı ve orada zaten şuanda ciddi bir trafik sıkışıklığı var. Onlarda eklendiği zaman içinden çıkılamaz bir hal alacak. Biz bundan dolayı itirazlarımızı ilettik. Devletimizin şuandaki planı orada sağlık ocağı. Biz diyoruz ki mevcut sağlık ocağını koruyun yapın ve insanlara ücretsiz olarak sağlık hakkından faydalansın.’ diyerek talebi reddetme sebeplerinin bu olduğunu ifade etti.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu