Siyaset

ARIK’TAN ÇARPICI İDDİA: “ÖNCE İŞİ YAPTIRDILAR SONRA İHALE…”

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nde bügün saat 11’de gerçekleştirilen ihalenin ardından CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık Büyükşehir Belediyesi önündeki alt geçit önünde basın açıklaması yaptı.
Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin yaya alt ve üst geçitlerinde bulunan özürlü asansörlerin, yürüyen merdivenlerin arızalarının uzaktan tespiti ve 7/24 izlenmesi için uzaktan kontrol sistemi kurulması işinin önce yaptırıldığını sonra ihalesinin yapıldığını ifade etti.
“KAMERALAR BİR AY ÖNCE TAKILDI”
Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin 19 Mart 2021 tarihinde saat 11.00’de Kayseri Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından; Kayseri Büyükşehir Belediyesine Ait Yaya Alt ve Üst Geçitlerinde Bulunan Özürlü Asansörlerin, Yürüyen Merdivenlerin Arızalarının Uzaktan Tespiti ve 7/24 İzlenmesi İçin Uzaktan Kontrol Sistemi Kurulması işi için ihale yaptığını belirten Arık, ihale sonucunun henüz belli olmamasına rağmen, ihalede konu edilen kameraların yaklaşık bir ay öncesinden takıldığını söyledi. 12 noktaya 48 Adet kamera takıldığını ifade eden Arık, kameranın olayın görünen kısmı olduğunu, işin asıl büyüklüğünün yazılım olduğunu söyledi.
“KAYSERİ’DE HİÇ Mİ YAZILIM FİRMASI YOK?”
Takılan kameralar ile şartnamede istenen kameraların birebir aynı olduğunu ifade eden Arık, “Görülen o ki, önce işi yaptırmışlar şimdi de ihalesini yapıyorlar. Bize ulaşan firmalar 45 günde bu yazılımın olamayacağı ve işin zaten birilerine yaptırıldığını belirterek, kendilerinin ihaleye girmediklerini söylediler. Belediyeden yetkililer bu kameraların demo olduğunu söylüyor. Demo dediğiniz şey, deneme amaçlı bir iki yere takılır. Şartnamede yer alan tüm noktalara kameralar takılmış. Ayrıca ihaleye giren firmalar açısından tüm firmalara demo takmaları için bir çağrıları oldu mu, hiç sanmıyorum. Yaptığımız incelemede ihaleye Konya Şelçuk’tan iki firmanın katıldığını tespit ettik. Kayseri’de hiç mi yazılım firması yok?” diye sordu.
Mimarsinan Yaya Alt geçidi, Yeraltı çarşısı camii girişi, yeraltı çarsısı vilayet girişi, yeraltı çarsısı medrese girişi, yeraltı çarşısı kurşunlu girişi, orduevi yaya alt geçidi, Melikgazi yaya alt geçidi, Kocasinan Yaya alt geçidi, Büyükşehir Belediyesi Tramvay Durağı Alt geçidi, Fuzuli Tramvay Durağı, Millet Caddesi Bariyer Girişi, Mille Caddesi Bariyer Çıkışı olmak üzere 12 noktaya toplam 48 adet kamera takıldığını belirten Arık, tüm noktaları tek tek incelediklerini ve kameraların bir ay kadar önce takıldığını belirtti.
Arık, Büyükşehir Belediyesi’nin söz konusu ilanı kendi sayfasından duyurmamasının, sadece EKAP üzerinden ilana çıkmasının da düşündürücü olduğunu sözlerine ekledi.
Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu