Aşılama Nasıl Yapılacak? Randevu Nasıl Alınır?

 

Talas 6 nolu aile sağlığı merkezi ve Türkiye aile hekimleri Uzmanlık derneği Kayseri Şubesi genel sekreteri Uzm. Dr. Kadir Özdemir aşılamanın nasıl yapılacağını, başvuru ve randevu kısmını ve oluşabilecek yan etkileri bildirmek gerektiğini ayrıntılı şekilde aşama aşama kaydetti.
“Basında da geçen bilgiler doğrultusunda 4 gruba ayrıldı. İlk etapta sağlık personellerinin aşılaması başladı dün itibariyle biz kendimize yaptırdık. Sağlık personelini aşılanmasından sonra diğer gruplara geçilecek bu gruplandırmalar ışığında devam edilecek. Sistem eğer sıranız geldi yaptırmadıysanız sizi son sıraya koyacak o zaman aşı yaptıracaksınız. Aşı yaptırabilmeniz için öncelikle Enabız üzerinden kişiler covit-19 bölümüne girip aşı için risk grubunda yer alıyor musunuz? almıyor musunuz? sorgulanacak eğer risk gurubunda yer alıyorsanız aile hekiminden yada hastaneden randevu alınacak, randevu alındıktan sonra verilen saatte randevu aldığınız yerde aşınız uygulanacak. Aşı uygulandı, sonrasında herhangi bir yan etki olmuşsa eğer HES uygulamasına gireceğiz HES uygulamasında covit-19 ile ilgili anket yer alıyor o bölümde yan etkileri diye belirten soruları yanıtlayacağız, anketi doldurduklarında bizlere yan etkililerini bildirmiş olacaklar. Bize başvurmanıza gerek yok, herhangi bir yoğunluk yaşanmaması adına Enabız üzerinden covit-19 riskli olmadıkları sürece başvuru yapmalarını önermiyoruz. İnternet kullanmayı bilmeyen kullanıcılar, yaşlı insanlarımız yada internet erişimi bulunmayanlar bunlar içinde Merkez Hekim Randevu Sistemi (MHLS) 184 üzerinden zaten uygunsa ise randevu alabilirler” dedi
“AŞILAMAYI KAÇIRIRSANIZ SİSTEM SİZİ SON GRUBA ATACAKTIR”
2. doz uygulaması nasıl yapılacak

“Dün itibariyle aşılama başladı. Yaklaşık aşılama birimi kurulan yerlerde 5 gün, aşılama birimi olmayan yerlerde 10 günlük süreç başladı. 1. gurubun aşılanması için 10 günlük sürecin ardından 2. gruba geçecek. 2. aşamaya geldiğinde kişi 2 aşıya uygunsa e nabızdan kontrolünü yapıp randevusunu alabilir. ”
İlk doz aşılamasını E nabız üzerinden ‘ilk aşı uygulandı’ uyarısı yapılıyor. Hemen altında 2. aşının uygulanacağı tarih aralığı belirleniyor. o tarih aralığında otomatik olarak belirleniyor, aile hekiminden tekrar randevu alacak.
İkinci doz aşıyı kaçırdığınızda;
“İkinci doz aşıyı kaçırdığınızda en kısa süreçte yapılmak amaçlanıyor. 28 günlük bir süreç var 28 gün içerisinde olabildiğince 1. aşıyı sık yapacağız bir kaç gün geciktiğinde çok sıkıntı yaşanmayacaktır.”
Vatandaş riskli grupta değilse aşı talep ediyorsa;
“Özel hastanelerde şehir hastanelerinde fakültelerde tüm aile hekimleri de ‘Aşıla’ programını kullanmakta randevusu olup riskli grupta olmadığı sürece onay alınamıyor onay alınmadığında aşılama yapılamıyor. Öncelikle kişi riskli gruptaysa randevusunu alacak aile hekimine yada hastaneye başvuracak oradan da doktorun aşıla programı ile sorgulaması yapılacak aşının kare kodu okunacak merkezden sorgulanacak uygunsa aşısı yapılacak. ”
“RİSKLİ GRUPTAYSANIZ HEMEN RANDEVUNUZU ALIN”
Sağlık personeli bu süreçte yaptırmadıysa listenin sonuna taşınacak.
“Aşıları güvenilirlik ve koruyuculukları var, bunun tam oturması için 2 doz uygulanıyor . 2,dozdan sonra etkili hale geliyor. Bulaşma ihtimali devam ediyor maske mesafe ve temizliğe dikkat etmeye devam edeceğiz. 2. dozla birlikte bu oranlar daha yükselecek bulaşı daha da azaltacağız. halkımızda da %60 üzerinde aşılamaya kavuştuktan sonra Covit ile ilgili sıkıntılarımız daha da azalacak.1. ve 2. dozda aynı aşılar bulunuyor. Sinovac firmasının Coronavac ürünü 1. dozda ne yapıldıysa 2. de aynısı içiniz rahat olsun”