Korona VirüsÖzel HaberUlaşım
Popüler

Avm mi, Otobüs mü Daha Tehlikeli?

Avm'lerde 8 metrekareye bir kişi, Otobüslerde Metrekareye 2 Kişi

Koronavirüs ve”yeni normal” kuralları, 1 Haziran itibari ile Türkiye genelinde devreye alındı. Her birimiz, bir taraftan günlerdir çıkamadığımız evlerimizden dışarı çıkmaya çalışırken, bir taraftan da, 2 ayı aşkın süredir aksayan işlerimiz ve ihtiyaçlarımız için sokağa çıkmak zorundaydık.

Onlarca önlem, 1 aylık sürenin yarısına yakın “sokağa çıkma kısıtlaması”, maske, eldiven, günlük vaka sayıları, aşı tartışmaları derken, binbir umutla başladığımız “yeni normal” sürecide bir çok soru işareti ile zihinlerimizi yormaya devam ediyor.

Kayseri’de ise, dün itibari ile iki farklı AVM’nin isminin geçtiği, bir mağaza çalışanın teması sebebi ile geçici koruma ile karantinaya alınan mağaza, tüm şehre damgasını vurdu.  Detayları bu gün haber merkezimize ulaşan olayda, bir mağaza çalışanının, filyasyon tedbirleri nedeni ile teste tabii tutulduğu, başka bir mağaza çalışanının ise, AVM’lerin henüz çalışmadığı zamanlarda Korona Pozitif olarak tedavi gördüğü belirlendi. Korku ile AVM’lerden, kalabalıklardan ulaşan halkımız toplu taşıma da ne kadar güvende?

Son genelge ile, AVM’lerin 10 metrekareye 1 kişi alabilme hakkı var. Mağazalarda ise 8 metrekareye 1 kişi. Bunun içerisinde çalışanlar dahil! (Ör. 32 metrekarelik bir dükkanda 2 çalışan varsa 2 de müşteri alınabilir). AVM’ler kapılarında ateş ölçümü, maske zorunluluğu, termal kamera, günlük dezenfeksiyon gibi onlarca üst düzey önlemi de almış durumdalar. Peki ya toplu taşıma? Her ay 2018 verilerine göre 7 milyonu aşkın yolcu taşıyan Kayseri’de ki belediye otobüsleri ve tramvay seferleri, son çıkan genelgeler ile %50 taşıma kapasitesinden muaf tutuldu. Kayseri İl Hıfzıssıhha Kurulunun 01.06.2020 tarihli kararı ile,  koltuk sayısı + ayakta yolcu kapasitesinin %50’si oranında yolcu almasına müsade edilen otobüsler, metrekare başına düşen 2 kişi ile, şu ana kadar ki en riskli sosyal mesafe sorunu olan alan haline dönüştü.  AVM’lerde her türlü önlem kanuni olarak da alınmak zorundayken, otobüs seferlerinde tek mecburiyet “maske”.  Otobüslerin hangi aralıklarla dezenfekte edileceği, tutamaç gibi alanların temizliği, şoförlerin izolasyonu gibi hiç bir konuda mecburi bir genelge bulunmuyor.

Günlük 200- 250 bin kişi yolcu taşıyan (2018 verilerine göre) otobüsler, virüs yayılımı için büyük risk teşkil ederken, belediye zararlarını minimuma indirebilmek için gösterilen çaba, AVM’de ki, binlerce çalışan ve mağaza için gözden kaçırılabiliyor. Yolculuk sırasında 1 metrekare alanda 2 kişi ile seyahat eden vatandaşlarımız mecburi olarak toplu taşıma kullanmaya devam ediyor..

Kayserim.net Özel Haber

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu