Avrupa Birliği Semineri’nde Kayseri Konuşuldu

KAYSERİ,(BGC)- Kayseri’de “Yerel Hizmet Sunum Standartlarının Geliştirilmesi ve Hayata Geçirilmesi” konulu seminer düzenlendi. Seminere Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç,İçişleri Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcileri, Genel Sekreter Yardımcısı Bayar Özsoy, daire başkanları, il müdürleri ve davetliler katıldı.

İçişleri Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın eş yararlanıcısı olduğu, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından yürütülen Yerel Yönetim Reformu LAR 3 Projesi kapsamında “Yerel Hizmet Sunum Standartlarının Geliştirilmesi ve Hayata Geçirilmesi” konulu seminer düzenlendi. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, seminerde konuşma yaptı.

Büyükkılıç; “Endüstri ve ticaret şehri olarak bilinen ama son süreçte görüldü ki, kültürel çalışmaların, sosyal çalışmaların, sağlık merkezleri olarak önemli tesislerin bulunmasıyla sağlık hizmetlerinin, açık hava müzesi olması nedeniyle adeta turizmin merkezi. Özellikle Erciyes Kayak Merkezi’mizin dünya standartlarında yer almasıyla çok daha önem arz ediyor olması, 6 bin yıllık geçmişiyle elbette ki ticaretin yasalarının Kayseri’de yazıldığı Asurlular dönemindeki çivi yazısıyla yazıldığı ve oradan çıkan tabletlerde çek, senet, ticari anlaşmalar sosyal içerikli anlaşmaların olduğu bir şehir. Biz o şehri 5 tane üniversitesiyle, 3 organize, 1 serbest bölge ve 1 teknoparkı ile yeni süreçte de inşallah ihtisas organize sanayisiyle daha da yaşanabilir, daha da insanlığın hizmetine sunulacak konuma getirme yönünde gayret gösteriyoruz. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın felsefesi ile her konuyu çok çok önemsiyoruz.” ifadelerini kullandı.
Büyükkılıç, kaynakları israf etmeden en uygun, en verimli şekilde kullanmak amacıyla çalışmaları sürdürdüklerini vurgulayarak, “Koramaz Vadimiz UNESCO’nun dünya mirası geçici listesine girmiş olmakla kalıcı olması için burada görmüş olduğumuz Sultan Sazlığı’mızın mutlak korunması gereken alan olarak Cumhurbaşkanlığımız tarafından kararlaştırılmış olması, bizim de bunu daha da dikkatli korumamız anlayışıyla insanlığın hizmetine sunuyor olmamız önem arz etmektedir. Yine gastronomi konusunda kreatif şehirler bağlamında Kayseri’mizin gastronominin merkezi olarak anılması bizleri sevindirmektedir” dedi.
Halk sağlığı ile ilgili yaptıkları projelerden bahseden Büyükkılıç, “Burada konulara baktığımızda bir doktor başkan olarak halk sağlığı konusunda yaptığımız çalışmaları kamuoyu takdir eder. Sosyal projelerimiz yine kamuoyu tarafından bilinmekte. Glütensiz Kafe’de başlayıp ‘artık evinize götürün her iş bitti’ mantığında insanı yaşatmaya yönelik doktorlarımızın gayreti sonrasında onun bakımını üstlenen Hospice dediğimiz tedavi sonrası bakım projesini hayata geçiren çalışmalarımız ile 7 buçuk milyon yıllık zürafa, gergedan, fillerin atası gibi fosilleri içeren projemiz ile yine insanı yaşatmaya yönelik hastanelerimizin karşısında misafirhane niteliğinde çayını yiyeceği, yemeğini yiyeceği, gece istirahat edeceği hasta yakınlarının dinlenme tesisleri diye nitelendirdiğimiz gerek Tıp Fakültemizin gerekse Şehir Hastanemizin karşısındaki bu misafirhanelerimiz ile insana verdiğimiz değeri içeren önemli projelerimiz ile gönüllerde yer etmeye devam ettik ve devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.