Güncel

Avukat Karahan: Kadınlar bu süreçte şiddetin her türüne daha çok maruz kalmakta

KAYSERİ Barosu Kadın Haklarından Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Nilay Karahan, “Koronavirüs salgınının ölümcül sonuçları artmaya devam ederken, tüm dünyada kadınlar bu süreçte şiddetin her türüne daha çok maruz kalmaktadır” dedi.

Kayseri Barosu Kadın Haklarından Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Nilay Karahan, 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma günü nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Karahan, kadına yönelik psikolojik, cinsel, fiziksel şiddetin her geçen gün arttığını belirterek, şunları kaydetti:

“Koronavirüs döneminde internet ve sosyal medya kullanımındaki artış, vakaları ciddi anlamda yükseltmiştir. Yapılan son çalışmalara göre kadınların dijital şiddete maruz kalma oranı erkeklere göre 27 kat daha fazladır.Salgın sürecinde uygulanan karantina dönemlerinde ‘evde kalmak’ bir sağlık tedbirinin zorunlu hali iken, kadınlar kendilerine şiddet uygulayan erkeklerle bir arada yaşamak zorunda kalmış, bu sebeplerle de şiddete maruz kalmışlardır. Karantina döneminde ve izolasyon koşullarında yaşayan kadınların ve çocukların bu süreçten nasıl etkilendiğine yönelik yapılan araştırmalar psikolojik, ekonomik, cinsel, fiziksel ve dijital şiddetin arttığını göstermektedir. Pandemi döneminde şiddete uğrayan kadınların ilgili birimlere başvurması konusunda daha fazla zorlukla karşılaştıkları ve hizmetlere erişemedikleri tespit edilmiştir. Karantinaların başladığı Mart ayında sadece 21 kadın cinayete kurban gitmiştir. 1 Nisan ile 30 Eylül arasında 140 kadın cinayeti işlendi. Geçen yılın aynı dönemine göre şiddet oranı yüzde 38 oranında artmıştır. Artışın en büyük nedenlerinin başında ise erkeklerin eve kapanması ve işsiz kalması gösterilmektedir.”

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu