Belediye HaberleriKorona VirüsUlaşım

Ayakta Yolcu Dönemi Yeniden Başlıyor!

Pandemi dönemini şampiyonluk ve rekorlar kırarak Korona Türkiye tarihine adını altın harflerle yazan Kayseri’de, artan vaka sayılarının önüne geçmek için uygulanmaya başlayan “ayakta yolcu almama” kararı, kısa süre içerisinde etkili sonuçlar verdi. Artan vaka sayıları, toplu taşıma araçlarında ayakta yolcu alınmaması ve şehir genelinde ki “maske” denetimlerinin artması ile önemli ölçüde düşerek harita ve vaka sayılarına yansıdı.

Bu süreçte Kayseri Büyükşehir Belediyesi, ulaşım filosuna kattığı 24 küçük otobüs ile ulaşımı bir miktar daha rahatlatmaya çalışırken, henüz iki gün önce ulusal medyada çıkan haberlerde “ayakta yolcu taşımayan” il olma özelliğine de vurgu yapıldı.

Bu haberlerin üzerinden çok geçmeden, bu gün gelen açıklama ile,  raylı sistem araçlarında %40, otobüslerde ise %25 oranında ayakta yolcu alımı yapılacağı kararı Büyükkılıç tarafından açıklandı.  Büyükkılıç, yaptığı açıklamada, yüzyüze eğitimin başlayacak olması sebebi ile raylı sistem araçlarında %50 olarak önerdikleri ayakta yolcu taşıma sayısının %40’a, %30 olarak talep ettikleri otobüste ayakta yolcu sayısının ise %25’e çekildiğini belirtti.

Yeni alınan kararların, özellikle yoğun saatlerde nasıl uygulanacağı, inen ve binen yolcu sayıları ve kapasite durumunun nasıl tespit edilebileceği ise merak konusu. Ara duraklarda inen yolcu sayısını belirleyebilen bir sistemin olmadığı da hesap edilirse, otobüs şoförleri ve vatandaşlar arasında kapasite tartışması uzun süre gündemi meşgul edecek gibi görünüyor. Aynı zamanda raylı sistem hatlarında sadece kapı açılıp kapanması ile yolcu alınması gerçekleştiği için, hangi sayaç ve kontroller ile yolcu sayısı ve oranının belirlenebileceği de ayrı bir soru işareti.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu