Güncel

Azeri Vekil Paşayeva, KTO Meclisine katıldı

KAYSERİ Ticaret Odası (KTO) Ekim ayı meclis toplantısına video konferans ile bağlanan Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi Milletvekili Ganire Paşayeva, “Biz işgale boyun eğmeyeceğiz. Türkiye’nin duruşu bizi memnun etmiştir. Türkiye her zaman adaletin yanındadır” dedi.

KTO’nun video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği Ekim ayı meclis toplantısına, KTO Başkanı Ömer Gülsoy, Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi Milletvekili Ganire Paşayeva, Milli Meclis’in Ekonomi-Ticaret Komisyonu Üyeleri Memmedov Meşhur ve Elnur Abdullayev ile KTO üyeleri katıldı. Koronavirüs salgını nedeniyle online olarak yapılan meclis toplantısında faaliyet raporu oy birliği ile kabul edildi. Toplantıda konuşan KTO Başkanı Ömer Gülsoy, “Bugün Azerbaycan yaklaşık 30 yıldır Ermeni işgali altında bulunan topraklarının yüzde 20’sini  azad etmek için bedel öderken, Türkiye’de etrafını kuşatmak isteyen emperyal güçlere karşı Irak, Suriye, Libya, Doğu Akdeniz, Eğe Denizi, hatta Katar, Sudan ve Balkanlarda  adı konulmamış bir savaşın içindedir ve bedel ödemektedir. Türkiye ve Azerbaycan bu haklı mücadelelerinde ‘Türk’ün Türk’ten başta dostu yoktur’ düsturu ila hareket ederek, sırt-sırta,omuz-omuza vererek hak ve hukukunu koruyacaktır. Bugün Karabağ’da tam bir soykırım, vahşet, zulüm ve trajedi uygulanmaktadır. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, AGİT ve Minks üçlüsü gibi uluslar arası kuruluşlar, yaklaşık 30 yıldır Ermenistan’ın  Azerbaycan topraklarını işgal ettiğini kararları ile kabul ve tescil ediyorlar da, geldiğimiz noktada  haydut devlet  Ermenistan’a  ‘Azerbaycan topraklarını terk et’ demiyorlar. Bu  emperyal güçler binlerce  yıldır masum ve mazlum insanlar üzerinde hep aynı zulmü, haksızlığı, eşitsizliği  hakim kıldılar. Azerbaycan ve Türkiye artık bu zulme müsaade etmeyecek” diye konuştu.

AZERBAYCAN’IN MÜCADELESİNE ‘YENİ ÇANAKKALE MÜCADELEMİZ’ DİYORUZ,,

Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi Milletvekili Ganire Paşayeva ise, Azerbaycan’ın Ermenistan’a karşı mücadelesiyle ilgili olarak, “Azerbaycan 30 yıldır adaletsizlikle yüzyüzeydi. 1 milyon kardeşimiz göç etmiş, kendine evine dönemiyordu. Kardeş Türkiye ve Pakistan dışında hiçbir Müslüman ülkesinden destek alamadık. Birleşmiş Milletlerin dahili üyeleri işgalci Ermenistan’ın Azerbaycan’dan çıkarılması için hiçbir şey yapmadı. Yıllardır işgalci Ermenistan’ı desteklediler. Azerbaycan’a ciddi baskı yapıldı. Hiçbir güç Azerbaycan’ı durduramaz. Biz buna Azerbaycan olarak, ‘Yeni Çanakkale mücadelemiz’ diyoruz. Biz işgale boyun eğmeyeceğiz. Türkiye’nin duruşu bizi memnun etmiştir. Türkiye her zaman adaletin yanındadır. Biz adaletsiz bir dünyada yaşıyoruz. Uluslararası hukuk çökmüştür. Azerbaycan olarak vatandaşlarımızdan Fransa mallarını almamaları, boykot etmelerini istiyorum” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu