Adliye

Babaanne cinayeti sanığı toruna ağırlaştırılmış, geline müebbet hapis istemi

KAYSERİ’de, 6 yıl önce babaannesi Pembe Boraze’yi (82), dedikodusunu yaptığı iddiasıyla öldürdüğü suçlamasıyla yargılanan Fadime Boraze (26) ile tutuksuz yargılanan annesi Songül Boraze (59), hakkında duruşma savcısı torun hakkında ağırlaştırılmış, gelin Boraze için ise, müebbet hapis cezası istedi. Mahkeme, sanık avukatının esasa ilişkin savunma yapmak için süre istemesi üzerine ertelendi.

28 Nisan 2012 tarihinde meydana gelen olayda Pembe Boraze, evinin balkonunda boğazı kesilerek, öldürülmüş halde bulundu. Pempe Boraze’nin yapılan otopsisinde vücudunda 12 balta ve 6 bıçak darbesi olduğu belirlendi. Olayla ilgili Pembe Boraze’nin gelini Songül Boraze ile torunları Fadime Boraze (25) ve Rukiye K. gözaltına alındı. Pembe Boraze’nin, torunlarının mahallede dedikodusunu çıkardığı gerekçesiyle öldürüldüğü iddia edildi. Mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan anne ve 2 kızı hakkında, delil yetersizliğinden kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi.

6 yıl sonra yeniden dosyayı açan İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, 6 ay süren teknik takibin ardından, yaşlı kadının oğlu Faruk Boraze (58) ile gelini Songül ve torunu Fadime Boraze’yi tekrar gözaltına aldı. Rukiye K.’nın ise evlenerek yurt dışına gittiği belirlendi. Fadime Boraze, mahkemece tutuklanırken, anne ve babası serbest bırakıldı. Rukiye K. ise yurt dışında olduğu gerekçesiyle ifadesi alınamadı.

10 YIL HAPİS

Soruşturma sonunda açılan davada, Kayseri 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılanan Fadime Boraze’ye, 29 Kasım 2018’de görülen karar duruşmasında ‘üst soydan akrabayı kasten öldürmek’ suçundan, olay tarihinde 17 yaşında olması ve duruşmalardaki iyi hali gözetilerek 10 yıl hapis cezası verildi. Kararın ardından başlatılan soruşturma sonunda Songül Boraze ve diğer kızı Rukiye K. hakkında aynı suçtan dava açıldı. Bu arada İstinaf Mahkemesi, Fadime Boraze’ye verilen hapis cezası kararını usül yönünden bozdu. Ankara İstinaf Mahkemesi, tutuklu sanık Fadime Boraze’nin tek başına yargılanmaması, annesi ve kardeşiyle aynı dosyada yargılanması gerektiğine hükmederek kararı bozdu.
DOSYALAR BİRLEŞTİRİLDİ

Bozma kararı üzerine Songül Boraze ve firari Rukiye K.’nin dosyası, Kayseri 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde Fadime Boraze’nin dosyası ile birleştirildi. Bugün görülen duruşmada tutuklu sanık Fadime duruşmada hazır bulunurken tutuksuz yargılanan annesi Songül Boraze ile kırmızı bültenle aranan ablası Rukiye K. İse, duruşmaya katılmadı.

DOSYALAR YENİDEN AYRILDI

Mahkeme heyeti yapılan yargılama sonucu firari sanık Rukiye K.’nın dosyasının Fadime Boraze ve annesi Songül Boraze’nin yargılandığı dosyadan ayrılmasına ve kırmızı bültenle arama kararının infazının beklenmesine karar verdi. Kararın ardından adliyede mahkum bekletme yerine indirilen Fadime Boraze, yeni bir esas numarasının verilmesinin ardından tekrar Kayseri 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi salonuna getirildi. Aynı gün içinde 2’nci kez hakim karşısına çıkarılan Fadime Boraze’nin yargılandığı davada, duruşma savcısı mütalasını açıklayarak, sanık Fadime Boraze’nin, ‘Üst soydan akrabayı kasten öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis, annesi Songül Boraze hakkında da ‘Kasten insan öldürmek’ suçundan müebbet hapis ve her iki sanığında ‘Suça iştirak’ suçundan cezalandırılmasını istedi.

Sanık Fadime Boraze, suçlamaları reddedip, önceki ifadelerini tekrar ettiğini söyleyerek, “Babaannemi o vaziyette gördüğüm için yardım ettim. Onu, o halde bırakmaya vicdanım el vermedi. Yardım etmeseydim ömür boyu vicdan azabı çekerdim. Yardım ettiğim için vicdanım şimdi rahat. Gerçek suçluların ortaya çıkmasını ve bulunmasını istiyorum. Senelerce üstümüze gelip, iftira attılar. Suçsuzum, beraatimi istiyorum” diye konuştu.

Mahkeme heyeti sanıklar Fadime Boraze ve annesi Songül Boraze’nin avukatı Uğur Altun’un esasa ilişkin savunma yapmak için süre istemesi üzerine duruşmayı erteledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu