Bakan Koca’dan Korkutan Açıklama

KAYSERİ, (BGC) – Bakan Fahrettin Koca, İstanbul’daki vaka sayılarına atıfta bulunarak bir açıklama yaptı. Koca, İstanbul’daki vaka artışının tam tamına yüzde 500 olduğunu söyleyerek, “Şaka gibi ama oran bu. Geçen hafta İstanbul’da günlük vaka sayısı 4 bindi. Bu hafta kaç biliyor musunuz! Tam tamına 20 bin 500. Artış beş katı” dedi.

Koronavirüs vaka sayılarına artış korkutucu boyutlara geldi. Son açıklanan rakamlara göre; 39 bin yeni vaka tespit edildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Eğer İstanbul’daki oran Türkiye genelinde olsaydı bugün en az günlük 100 bin vakadan bahsediyor olurduk. Allahtan bu oran henüz genele yansımadı. Normalde İstanbul Türkiye nüfusunun 5’te biri. Ama toplam vaka sayısının yarısından fazlası İstanbul’da. Tüm vakaların yüzde 52’si İstanbul’da tespit ediliyor. Tam anlamıyla İstanbul patladı diyebiliriz” ifadelerine yer verdi.

Omicron vakalarının İstanbul’da yaygın hale geldiğini söyleyen Koca, büyük kentlerdeki günlük vaka sayılarının yükselişte olduğunu aktardı. Koca: “Şu anda İstanbul’da Omicron’a bağlı vakaların oranı çok yüksek. Çünkü İstanbul dışarıya en fazla bağlantısı olan kent. Omicron da Türkiye’ye İstanbul üzerinden girdi. Ve yayıldı. Bakın şaka değil. 10 günde 5 katına, 1 haftada 3,5 katına çıktı İstanbul’daki vaka sayıları. Büyük kentlerdeki yükseliş fena. Ankara’da da 2 katına çıktı vakalar. Geçen hafta 1200’dü Ankara’nın günlük vaka sayısı. Şimdi 2200. Belli ki, 1 hafta sonra Ankara’da patlayacak. Sonra tüm Türkiye. Günlük vaka sayıları bir süre sonra günlük 60 bin, belki 70 bin olacak. Gidişat bunu gösteriyor. Tek tesellimiz vaka sayılarındaki artışın hastaneye yatışlara ve yoğun bakımlara ve tabii vefatlara aynı oranda yansımıyor olması. Ama bu demek değil ki tedbirsiz davranmak gerek”