Belediye Haberleri

Büyükşehirden Arık’a Yanıt: İddialar Gerçek Dışı!

KAYSERİ,(BGC)-Kayseri Büyükşehir Belediyesi CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık ile CHP İl Başkanı Ümit Özer’in bugün yaptığı EKAP ihalesiyle ilgili açıklamalara karşılık yazılı açıklamada bulundu.

‘İHALE AÇIK İHALEDİR’

Yapılan açıklamada ihalenin açık şekilde yapılmadığını iddia eden CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık’a karşılık belediyeden yapılan açıklamada,” ‘Önceden iş verilmiş’ iddiaları tamamen gerçek dışıdır. İhale AÇIK İHALE’dir. Rekabetin hakim olduğu, Türkiye’nin her tarafından başvurunun yapılabildiği bir ihaledir. Ayrıca, ihaleye katılan firmalardan en düşük teklifi veren firmanın demo çalışmasına katılmayan bir firma olması bile Milletvekili Arık’ın iddialarını tamamen çürütmektedir” ifadeleri kullanıldı.

“SONUÇLANMAYAN İHALEYE İLİŞKİN BİLGİ VERMEK SUÇTUR”

Yapılan açıklamada sordukları sorulara cevap alamadıklarını bugün gerçekleştirdiği basın açıklamasında belirten CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık’a karşılık belediyeden yapılan açıklamada,” Milletvekili Arık, ‘İhaleyi kaça verdiniz, ihaleye kimler girdi diyoruz cevap alamıyoruz’ diye yine yanlış bir algı peşinde koşmaktadır. Oysa Sayın Milletvekilinin gayet iyi bilmesi gerekir ki ‘Sonuçlanmayan ihaleye ilişkin bilgi verilmesi’ kanunen suçtur. 19.03.2021 (bugün) yapılan ihalenin 10 günlük itiraz süreci bulunmaktadır. Ayrıca ihale şartnamesine göre incelemesi yapılacaktır. Olası ihale iptalinde ve yeniden ihale düzenlendiğinde ‘Açıklanan yaklaşık maliyet’ üzerinden firmalar hareket eder, rekabet ortadan kalkarsa ortaya çıkacak kamu zararını Sayın Milletvekili nasıl açıklayacaktır. Sayın Milletvekili kanun bilmez bu yaklaşımıyla hem belediyeden suç işlemesini talep ediyor hem de kamu yararını yok sayıyor” ifadeleri kullandı.

“İHALEYE BELEDİYE’NİN DAHLİNİN OLMASI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

Açık ihale ve EKAP konusunda CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık’a karşılık belediyeden yapılan açıklamada, “Yine açıklamalarından Sayın Milletvekili’nin ‘Açık İhale’ ve EKAP üzerinden yapılan ‘E-İhale’ konusunda bilgisinin olmadığı anlaşılmaktadır. İhaleye Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin bir dahlinin olması bu sistemde söz konusu değildir. İhale, Büyükşehir Belediyesi’nin inisiyatifi dışında elektronik ortamda EKAP Merkezi tarafından herkese açık yapılmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

“DEMO KAMERALARI İÇİN BEDEL ÖDENMEDİ”

Demo olarak takılan kameralara CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık’ın tepkilerine karşılık belediyeden yapılan açıklamada, “Demo olarak takılan kameraların çöpe atılması gibi bir durum da asla söz konusu değildir. Hiçbir özel şirketin kendi malını çöpe atması düşünülemez. 48 kamera demoyu yapan firmaya ait ve sistemin tamamının aynı anda çalışabileceğinin tespiti ve ispatı için takılmıştır. Belediyemiz söz konusu 12 lokasyondaki bu demo kameraları için hiçbir şekilde herhangi bir bedel ödememiştir” ifadeleri kullanıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Bunlar da İlgini Çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu