Çetin Arık, ERÜ’de 4/D Çalışan Sorununu Meclise Taşıdı

KAYSERİ,(BGC)-Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Erciyes Üniversitesi’nde (ERÜ) kadroya alınmayan 1300 taşeron çalışanın sorunlarını meclis gündemine taşıdı. Arık, “Bir kısım çalışanlar kamu çerçeve protokolüne dahil edilirken bu kardeşlerimiz neden dahil edilmedi?” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nun görüşmelerinde söz alan CHP Kayseri Milletvekili Arık, ERÜ’de 1300 kişinin 4/D işçi statüsünde çalıştığını, kamu çerçeve protokolüne dahil edilmediğini ve kadrolaşmalarına rağmen sosyal haklardan yararlanamadıklarını belirtti. Arık, ardından görüşmelerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e soru yöneltti.

Arık, görüşmelerde “Kadroya geçen binlerce taşeron firma çalışanı perişan oldu, kadroya geçtiklerine sevinemediler. Erciyes Üniversitesi’nde 4/D işçi olarak 1300 kardeşimiz büyük bir mağduriyet içerisinde. Bir kısım çalışanlar kamu çerçeve protokolüne dahil edilirken bu kardeşlerimiz dahil edilmedi, bu kardeşlerimizin günahı ne? Niçin dahil edilmedi, niçin aynı işi yapan insanlar arasında hem sosyal haklar hem de ücret bakımından ayrımcılık yapıyorsunuz? Sayın Bakan, bu çifte standarda, yaşanan bu mağduriyete son vermeyi düşünüyor musunuz? Erciyes Üniversitesi’nde görev yapan 1300 kardeşimiz sizden haber bekliyor” diyerek, Bakan Bilgin’e sorular yöneltti.

BAKAN BİLGİN: “İŞVERENİN TOPLU SÖZLEŞMEYE UYMAMA KEYFİYETİ YOKTUR”

Görüşmeler esnasında Arık’ın sorularını yanıtlayan Bakan Bilgin, “Hayır, bunlar bizim yaptığımız toplu sözleşme çerçeve anlaşmasının içindedirler, rektörler veya işverenler buna uymak zorundadırlar, haklarında gerekli her türlü yasal işlemi yaparız. Toplu sözleşme hukuki niteliği kanun düzeyindedir ve uymak zorundadırlar. İşverenlerin, kamu işverenlerinin buna uymama gibi keyfiyetleri yoktur. Dolayısıyla o alanlarda çalışan, o sektörlerde çalışan, o fakültelerde çalışan işçi arkadaşlarımızın da hakkını gözetiriz, o hukuku uygulatırız. Bundan kimse tereddüt etmesin” ifadelerine yer verdi.