GüncelSiyaset

CHP İl Başkanı Ümit Özer: “Esnafa ‘Yalancı’ Diyorlar”

KAYSERİ,(BGC)-Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan basın açıklaması sonrası suskunluğunu bozdu. Özer, açıklamasında muhtelif konulardan alıntılar yaparak “bunlar da mı yalan” ifadesiyle sorular yöneltti.

Kayseri’de çalışan halk otobüsü şoförleri, 3 Eylül tarihinde Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yaptı. Eylem üzerine açıklama ypaan CHP Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, otobüs sahibi Hamdi Saçan’ın söylemlerine ithafta bulunarak Büyükşehir’in uygulamalarını CHP belediyelerinin uygulamaları ile mukayese etti. Dün Büyükşehir Belediyesi ise Özer’in konuşmasına istinaden bir basın açıklaması yaptı. Tüm bu gelişmelerin ardından CHP İl Başkanı Ümit Özer, geçen saatlerde yeni bir açıklama düzenledi.

Özer, sözlerine esnafın sorunlarına değinip başlayarak “Meydanı boş bulunca algı oyunlarıyla vatandaşı kandıranlar, Belediyeye yürüyen, haklarını arayan, verilen sözleri tutmadıklarını haykıran esnafımıza şimdi de “yalancı” demek istiyorlar. “Bu sözleri çok duyduk. Defalarca gittik, geldik verdiğiniz sözleri tutun” diyen esnafımıza “yalancı” diyorlar. “İstanbul Büyükşehir Belediyesi esnafa destek veriyor, bu Kayseri Belediyesi niye destek vermiyor?” diye haykıran esnafımıza “yalancı” diyorlar. “Belediye yetkilileri bize Belediyede para yok diyor” diyen esnafımıza “yalancı” diyor. “Belediyeye derdimizi anlattık, ama sesimizi duyan yok” diyen çarşı esnafımıza da “yalancı” diyor. “Yüzde 75 zam yaptılar diye dert yanan, bunun yanında yeraltı çarşısında Belediye bize meğer yapılacak zamdan yüzde 50 indirim yapmış” diye dert yanan esnafımıza da “yalancı” diyorlar” ifadelerine yer verdi.

Ümit Özer, Sahabiye Mahallesi’nde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili “Kayseri ziyaretinde “Sahabiye’de 40 bin metrekare yeşil alanın açılışını yaptık” diyen kim? Genel Başkanınız. Şimdi hemşerilerime soruyorum, Allah aşkına Sahabiye’de 40 bin metrekare yeşil alan var mı? Gören oldu mu? Balkonlardaki saksılar mı yeşil alan? Nerede açılışını yaptığınız Sahabiye’ deki 40 bin metrekare yeşil alan? Övündükleri ama vatandaşlarımızın “Mağdur edildik, dışı süslü ama gelin görün ki içi bizi yakıyor. Yeterince ilgi göstermediler. Sıkıntıları çok olan bir yer” diye şikayet ettiği kentsel dönüşüm adı altındaki beton yığınlarının neresinde bu yeşil alan?” şeklinde konuştu.

“SAYIŞTAY’A GÖRE BÜYÜKŞEHİR 100 MİLYON TL FAİZ ÖDEDİ”

Özer, Sayıştay raporlarında Büyükşehir’in tablosuna ve Büyükkılıç’ın Sayıştay ziyaretine dikkat çekti: “Sayıştay’ın, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile ilgili hazırladığı denetim raporundaki dikkat çeken usulsüzlüklere somut somut ve dikkatlice bakın. Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile ilgili 50′ nin üzerinde usulsüzlük tespit eden Sayıştay denetçilerinin taşınmazlardan, ihalesiz işlere, kanuna aykırı kadro oluşturma ve atamalara kadar birçok konuda kanuna aykırı durum tespit ettiği de mi yalan? Bu arada Sayıştay Başkanını ziyaret eden Büyükkılıç, orada dedi mi “yalan söylüyorsun ey Sayıştay?” diye?”

Büyükşehir’in borcun yanında faiz de ödediğini ifade eden Özer, “Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ nin Sayıştay raporunda 1.237.764.742,91 TL borcu olduğu da mı yalan? “Borçsuz Belediye” balonunu söndüren bu raporda mı yalan? Sayıştay Denetim raporunda Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 yılında 99.868.752,41 TL yani yılda yaklaşık 100 milyon TL faiz ödediği de mi yalan?” diye konuştu.

“BALLI VİLLALAR” MESELESİ

Talas ilçesinde halk arasında “ballı villalar” adıyla bilinen Kayseri Bağları Kooperatifi arazileri ile ilgili de konuşan Özer, Özhaseki’nin Büyükkılıç’ı uyardığını ifade etti. Özer, “Kimlerin ballı işleri nasıl yaptığını bu halk gördü. Belediyenizdeki ballı işler de mi yalan? Kamu vicdanını yaralayan ballı villalarda belediyenin zarara uğratıldığı, bazı belediye çalışanlarının nüfuzlarını kullanarak, kendilerine, yakınlarına rant sağladığı da mı yalan? Talas Belediyesi’nde ballı işe girdiler diye görevden alınanlar, ama Büyükşehir’de aynı tas aynı hamam durumda mı yalan? Sahi kaç cuma geçti? Müfettiş raporu ne oldu? Ballı işler kimlerin yanına kar kaldı? Bu ballı işleriniz etik mi, ahlaki mi? Hesap sordunuz mu? “Büyükkılıç ve ekibini uyardım” diyen AKP’li Özhaseki’nin sözleri de mi yalan?” diye konuştu.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu