CHP’li Çetin Arık’tan Hızlı Tren Eleştirisi

KAYSERİ,(BGC)- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kayseri-Ankara yüksek hızlı tren projesinin revize edileceğini belirterek, “Sayın Bakan, ticari zekasıyla nam salmış Kayseri’miz tam 17 yıldır yüksek hızlı tren masalıyla kandırılıyor” dedi.
Ulaştırma Bakanlığı’nın 2017 bütçesinin görüşülmesi sırasında, 2021 yılında faaliyete geçeceği belirtilen Kayseri-Ankara Yüksek Hızlı Tren projesi, bakanlığın sunuş kitapçığında 2025 yılında tamamlanacağı ileri sürüldü CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, duruma tepki göstererek, “Sayın Bakan, ticari zekasıyla nam salmış Kayseri’miz tam 17 yıldır yüksek hızlı tren masalıyla kandırılıyor. Bakınız, 2 Cumhurbaşkanı, 3 Başbakan, sizin de aranızda bulunduğunuz 9 Ulaştırma Bakanı, sayısız milletvekili Kayseri için yüksek hızlı tren sözü verdi. Ben de Plan ve Bütçe Komisyonlarında Ankara’dan yola çıkan kaplumbağa Kayseri’ye ulaştı, Kayseri’ye yük sek hızlı tren ne zaman gelecek, diye sordum; Sayın Bakanın cevabı ‘Proje bitti, ihale aşamasında.’ Bir sonraki Plan ve Bütçe Komisyonunda yani 3 Kasım 2017 tarih inde tekrar sordum ‘Kayseri’ye niçin üvey evlat muamelesi yapıyorsunuz, Kayseri yüksek hızlı trene ne zaman binecek?‘ diye. Bakın, Sayın Bakanın cevabı aynen şöyle: ‘Kayseri hızlı tren projesi bitti – kayıtlara girmesi açısından önemli – Aralık ayı içerisinde yapım ihalesine çıkacağız; üç, üç buçuk yıl içerisinde de bitirmiş olacağız. Bunu daha öncede söylemiştik, bir kez daha ifade ediyorum.’ Yani o günkü Ulaştırma Bakanının söylemine göre Kayseri bugün yüksek hızlı trene binmiş olacaktı. Siz Bakan ık koltuğuna oturunca 21 Ağustos 2020 tarihinde yazılı olarak sonra da yine 19 Kasım 2020 tarihinde Plan ve Bütçe Komisyonunda size sordum. Sizin de verdiğiniz cevap: ‘Paramız yok, dış kaynak bulabilirsek?’” ifadelerini kullandı.
Sözlerini sürdüren Arık, “Bakınız, bugün de kitapçığınıza bakıyorum, diyorsunuz ki: ‘Kayseri’yi yüksek hızlı tren hattına dahil etmeyi amaçlıyoruz. ‘Şimdi, ben, burada ‘Kayseri’yi niçin aldatıyorsunuz, Kayseri’ye niçin yalan söylüyorsunuz, devleti yönetenler milletine yalan söyler mi? ‘ desem Sayın Başkan beni oradan uyaracak. Temiz bir dil kullanın‘ diyecek ki uyarma ya başladı.
Sayın Başkanım, siz benim yerimde olsanız nasıl bir dil kullanırsınız? Bakınız Sayın Başkanım, size soruyorum: ‘2017’nin Aralık ayında ihalesi bitmiş olacaktı’ diyor ama bugün gelinen noktada ‘Kayseri’yi de Yüksek Hızlı Tren Projesine almayı planlıyoruz’ diyor. Şimdi, ben bu Sayın Bakana ne söyleyeyim? Yani ne söyleyebilirim? Ya, siz benim yerimde olsanız Sayın Başkan ne söylersiniz? Siz söyleyin, ben onu söyleyeyim. ‘Kayseri’yi de almayı düşünüyoruz‘ diyor ama bir önceki Bakana göre biz şu an hızlı trene binmiş olacaktık” diye konuştu.