Covid-19 Hastaları Yerli ve Milli Ventilatörlerle Nefes Alacak

 

KAYSERİ,(BGC)-Sağlık Bakanlığı’nın işbirliği ile üretilen yerli ve milli solunum cihazlarından 5’i Kayseri Devlet Hastanesi’nde kullanılmaya başlandı. Hastane Başhekimi İsmail Altıntop, “Kolay taşınabilir olması ve tüm aparatlara uyumlu olmalı bize avantaj sağladı” dedi.

Biyovent mekanik solunum cihazı (ventilatör) yoğun bakım ünitelerinde hastaların hizmetine sunulmasına ilişkin Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi İsmail Altıntop, “T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın koordinasyonunda, T.C. Sağlık Bakanlığımızın işbirliğiyle Arçelik, Aselsan, Baykar ve Biosys tarafından üretilen 5 solunum cihazı kurumumuzun demirbaşına eklenmiştir. Yüzde 100 yerli mekanik ventilatör (solunum) cihazları yoğun bakım ünitesinde hastalarımızın hizmetinde kullanılmaya başlandı” açıklamasını yaptı.

Altıntop, “Covid 19 sürecinde hastanemiz binlerce hastaya baktı ve bir çok hastayı yoğun bakım ve servislerde yatırarak, gerekirse de izolasyon gereken hastaları yurtlarda izole ederek Kayseri’deki sağlığa önemli katkılar sağladık. Bugün sevinçli günlerimizden birini yaşıyoruz. Elimizde Aselsan’ın ürettiği yüzde 100 Yerli ve Milli Biyovent mekanik solunum cihazlarını (ventilatörleri) teslim aldık. Solunum cihazlarından hastanemize 5 tane geldi. Ben ismini çok sevdim. Kendim bizzat cihazı kullandım” dedi.

Cihazın yurt dışından gelen cihazlardan hiç bir farkının bulunmadığını aksine daha avantajlı ve kullanışlı olduğuna dikkat çeken Altıntop, “Ayrıca bize şöyle avantajlar sağlıyor. Bu cihazlar yüksek maliyetli cihazlar. Bu cihazların uzun dönemde bakım ve yedek parçaları bizim için önem arz etmekte. Bu anlamda da dışa bağımlılıktan kurtulmuş olacağız. Ayrıca ventilatörlerin kolay taşınır olması, saha da kullandığımız diğer tüm aparatlara uyumlu olması bize avantaj sağladı. Ben buradan tamamen yerli ve milli olan ventilatörlerin ülkemize kazandırılmasında katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum.

Onlar bunun manevi kazancını mutlaka göreceklerdir. Ayrıca sadece solunum cihazı değil diğer tüm cihazlarda da temennimiz yerli ve milli cihazlar üretilerek ülkemize kazandırılmalı. Peki, bu cihazları biz ne yapıyoruz. Covid-19 sürecinde hastalarda oksijen ihtiyacı çok önemli safhaya gelmekte. Birçok ülke bu anlamda büyük sıkıntılar yaşadı. Kendi solunum cihazımızın olması ve fazla olması tedavilerde bizleri hat safhada rahatlattı. Bu anlamda solunum cihazının(ventilatörün) ülkemize kazandırılmasında emeği geçen mühendisinden, doktoruna, yöneticisinden çalışanına ve yoğun bakımda kullanan tüm doktorlarımıza teşekkür ediyorum” ifadesinde bulundu.