Güncel

Çürük Elmadan Meyve Suyu İddiasına Bakanlıktan Açıklama

Tarım ve Orman Bakanlığı çürük elmadan meyve suyu yapıldığı iddiasını yaptığı incelemeler sonucunda böyle bir durumun söz konusu olmadığını bakanlığın twitter hesabından açıkladı.
Yapılan açıklamalarda;
“Sosyal medyada paylaşımı yapılan eve ait depoya ulaşmış, üreticinin sadece ev ihtiyacı için ayrılmış 12 kasa elmasının olduğu tespit edilmiştir.”
“Üreticinin çürük ve ıskarta elmaları Yeşilhisar’da bir şahsa sattığı beyanı üzerine söz konusu şahsın deposunda inceleme yapılarak 10 ton kısmen çürük ve ıskarta elma tespit edilerek ivedi şekilde yasal işlemler başlatılmış, işlemlerin sonucunda elmalar imha edilmiştir.”
“Kayseri ve Niğde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerimizin kapsamlı çalışmaları ve denetimleri sonucunda; bölgede faaliyet gösteren meyve işleme (meyve suyu ,reçel vb.) tesislerinde halk sağlığını riske atacak herhangi bir olumsuzluğa da rastlanmamıştır.”

MEYSU FİRMASINDAN AÇIKLAMA
Meysu Firması ise iddianın asılsız olduğunu belirterek yazılı basın açıklaması yayınladı. Açıklama şu şekilde;

Değerli tüketicilerimiz ve değerli basın mensupları;

12.11.2020 tarihinde Twitter ve TikTok gibi sosyal medya mecralarında çıkan asılsız görüntü ve yazılara istinaden;
Meysu Gıda, Türkiye’nin ilk meyve suyu üreticilerinden birisi olarak 1969 yılında Kayseri’de faaliyete geçmiştir. Yerli sermaye ile kurulan , 60’dan fazla ülkeye ihracat yapan ülke ekonomisine hem istihdam hem de katma değer sağlayan çiftçilerimizin her zaman yanında olmayı ilke edinen, çocuklarımıza içirmeyeceğimiz hiçbir hammaddenin kullanılmadığını, kaliteden asla taviz vermemek ilkesine sıkı sıkıya bağlı olan Meysu; meyve suyu kategorisi için jenerik bir isimdir. Markamız tümüyle yalan olan bir haberle zan altında bırakılmış ve sadece bizim için değil tüm meyve suyu sektörü için olumsuz bir algı oluşturulmaya çalışılmıştır.
Kamuoyuna bildirmek isteriz ki; çürük meyveler, sağlam meyvelerden elde edeceğimiz lezzeti bozacağı için bu kötü örnekteki ürünler fabrika kapımızdan sahi içeri giremez . Satın aldığımız tüm meyveler uluslararası standartlara uygun koşullarda sıkı denetimlerden geçirilerek mal kabulü yapılmaktadır. Kasa içlerinde görülmeyen adetsel meyveler ise üretim yapan tesisimizde özenle işlenmektedir. Biz her zaman çiftçimizi ve yerli üretimi desteklemek adına çalışır, bereketli topraklarımızın taze ve sağlıklı mahsullerini kullanırız.
Yayında kullanılan görüntüler bu söylemlerin markamızla en ufak alakası bulunmamaktadır. Bu görüntüleri hazırlayan ve markamızı zan altında bırakmak için yayınlayan kişilerle hukuki süreci en kısa zamanda başlatacağımızı bilgilerinize arz ederiz .
Saygılarımızla.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu