Dededen Toruna Gilaburu Hasadı

KAYSERİ, (BGC)-Kayseri’nin Akkışla ilçesinde gilaburu hasadı devam ediyor. Niyazi Şimşek (56), gilaburu hasadını torunlarıyla birlikte yapıyor.
Kayseri’nin kırmızı altını olarak bilinen gilaburunun Akkışla ilçesinde hasadı sürüyor. İlçe genelinde hasadı yapılan gilaburular bidonlara dolduruluyor. İlçede yaşayan Niyaz Şimşek torunları ile birlikte hasat yapıyor. Niyazi Şimşek, “20 yıl yurt dışında kaldım. Döndükten sonra kendi bağ bahçe işlerimle uğraşmaya başladım. 3 tane gilaburu bahçem var. Bu sene biraz kuraklık yaşadığımız için fazla verim alamadık. Geçen sene 5-6 ton mahsul almıştık bu sene kuraklıktan dolayı 1,5 ton seviyelerine düştü. Gilaburu suyu seven bir mahsul şifa deposu kendimde de çok denediğim için vatandaşlara da tavsiye ediyorum. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinden dolayı bağ bahçe işleri bulunmaz bir doktor. Ben ailemle beraber bu süreçte evde kalmayıp sürekli bahçeye çıktım ve hiçbir sıkıntı yaşamadım. İnşallah bundan sonrada yaşamayız” diye konuştu.
“GİLABURU DEDEMDEN BİZE KALAN BİR MİRAS”
Dedesi ile aynı ismi taşıyan Niyazi Şimşek ise, dedesi ile gilaburu üreticiliği yaptıklarını belirterek, “Burada dedemden yadigar kalan bağ bahçe ile uğraşıyorum. Ben bu işi dedemden birkaç senedir öğrenmeye başladım dedem kadar bilgim yok inşallah dedemden tüm detaylarını öğreneceğim. Bu iş bizim dededen kalma temel işimiz gerek hobi olarak gerek geçim kaynağı olarak gelecekte de devam ettirmeyi düşünüyorum. Şu kaynaklarımız yeterli özellikle Kestoğan vadisinden gelen sular verimli topraklarımızla buluşuyor bu yüzden köyümüzde bağ bahçe işleriyle uğraşmak ve verim almak kolay” ifadelerini kullandı.
Torun Gaffar Şimşek ise, “Dedemle birlikte gilaburu üreticiliği ile uğraşıyoruz. Dedemden elimizden geldiğince bize kalan bu işi devam ettirmeyi düşünüyoruz. Dedemden bir şeyler öğrendim ama yeterli değil daha da öğrenmeye devam edeceğim. İlerde Allah nasip ederse bu işi hem hobi hem de geçim kaynağı olarak devam ettirmek istiyorum” dedi.