Usta

Deri Ustası

Usta belgeselinin 12. bölümünde, sadece Kayseri’de değil dünyada nadir yapılan bir sanat; deri üzerine motif işleme sanatı…
Kayseri’de eski dönemler hemen hemen her ailede halı dokuma sanatı yapılıyordu. Yetiş Usta babasının yanında hali döşemeciliğine yardım etmek için motifler çiziyordu. İlk başlarda zor gelen motif çizimleri aslında bir yeteneğin kapısını açtı. Yetiş Usta istemeden de olsa çizim yeteneğini geliştirmiş oldu.
Yıllar sonra makina mühendisliği bölümünü bitirdi fakat sevdiği işi yapma arzusuyla kendini deri üzerine işleme sanatı içerisinde buldu. Yurt dışında eğitimini de aldıktan sonra ata toprağı Kayseri’de kendi atölyesinde, çalışmalarını yapmaya devam etti.
Farklı şekilde bu işin çıraklığından başlayan Yetiş Usta, bu sanatı dünya çapında icra eden nadir ustalardan sadece birisi ve Kayseri’nin kıymetli ustaları arasında yer alıyor.
Yetiş Ayyıldız, derilerin üzerine Türk Mitolojisi üzerine figürler çiziyor, doğada bulunan kabak gibi malzemeleri işleyerek sanat eserine dönüştürüyor.
Usta Belgeseli’nin yeni bölümünde Hunat Hatun Kültür Merkezi içinde atölyesi bulunan Yetiş Ayyıldız ustanın misafiri olduk
İyi seyirler

 

.
#sanat #derisanatı #usta #kayseri #belgesel #türk #mitoloji

İlgili Haberler

Bunlar da İlgini Çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu