DİSK Kayseri’de Toplandı: ‘Fakirden Alıp Zengine Veriyorlar’

KAYSERİ, (BGC) – Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) tarafından Kayseri’de “Geçinemiyoruz, artık yeter” eylem düzenlendi. İktidarın fakirden alıp zengine verdiğini iddia eden Eğitim Sen Kayseri Şube Başkanı Sedat Ünsal, “İşsizlik Sigortası Fonu’nu bile işverenlere aktaracak kadar pervasızlaşıyorlar. Milyonlarca işsiz varken bizden alıp patronlara veriyorlar.” diye konuştu.
DİSK tarafından Cumhuriyet Meyda’nda düzenlenen “Geçinemiyoruz, Artık Yeter” eylemine, sivil toplum kuruluşu ve bazı siyasi parti temsilcileri de destek verdi. Burada Platform adına açıklama yapan Eğitim Sen Kayseri Şube Başkanı Sedat Ünsal, asgari ücretten vergi alınmaması gerektiğini söyledi. Ünsal, “Asgari ücretlerden, tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın. Böylece tüm ücretler yaklaşık 750 lira artırılsın talebinde bulunuyor.” dedi.
Asgari ücretle çalışan oranının en yüksek ülke Türkiye olduğunun gizlendiğini öne süren Ünsal, işçilerin yarıdan fazlasının asgari ücrete mahkum edildiğini söyledi. Çalışma Bakanının aşari ücret açıklamasını hatırlatan Ünsal, “Çalışma Bakanı ‘Asgari ücreti gündem olmaktan çıkaracağız’ diyor. Sayın Bakan gayet iyi bilir. Bir ülkede sendikalaşma ne kadar düşükse asgari ücretlilerin sayısı o kadar artar. Asgari ücreti gündem olmaktan çıkaracaksanız yapmanız gerekenleri defalarca size söyledik. Sendikalaşmanın önüne engeller çıkarmaktan vazgeçin” diye konuştu.

“FAKİRDEN ALIP ZENGİNE VERİYORLAR”

Hükümetin bütçe yasalarıyla fakirden alıp zengine verdiğini savunan Ünsal, “İşsizlik Sigortası Fonu’nu bile işverenlere aktaracak kadar pervasızlaşıyorlar. Milyonlarca işsiz varken bizden alıp patronlara veriyorlar. 2002 yılından bu yana (Kişi başına gelir 12 kat arttı) diye övünüyorlar ama bu sürede ücretlerin sadece 6-7 kat arttığını söylemiyorlar. (Asgari ücreti enflasyona ezdirmedik) diyorlar ama büyümeden pay alamadığımızı gizliyorlar. Asgari ücreti enflasyona ezdirmemek yetmez. Bir kere sizin belirlediğiniz enflasyon ile bizim yaşadığımız enflasyon arasında dağlar kadar fark var” açıklaması yaptı.

“KARA KIŞI NASIL ATLATACAĞIZ ENDİŞEYSİYLE YATIYORUZ”

Türkiye’nin salgın süresince milli gelirine oranla halkına en az nakit desteği veren ülke birisi olduğunu söyleyen Ünsal, “Her gece yarın nelere zam gelecek, eriyen ücretlerimizle nasıl geçineceğiz, kapıya dayanan kara kışı nasıl atlatacağız endişesiyle yatıyoruz. Türkiye salgın süresince milli gelirine oranla kendi halkına en az nakit desteği veren ülkelerden biri olmuştur. Türkiye dolaylı ve dolaysız vergilerle işçilerin-emekçilerin patronundan daha yüksek oranda vergi ödediği bir ülke haline gelmiştir” dedi.
Basın açıklaması sonrası, grup olaysız şekilde dağıldı.