Doç. Dr. Bahadır Şarlı : “Koronavirüs Aşısı Değil, Hastalığın Kendisi Kalbe Zararlıdır.”

KAYSERİ,(BGC)- Koronavirüs aşısının kalp krizine etkisi olup olmadığı merak edilirken Doç. Dr. Bahadır Şanlı kalp krizinin sebeplerini, teşhislerini ve aşının kalp ve damar hastalıklarına olan etkisi hakkında bilgiler verdi.

Koronavirüs aşısının kalp krizine etkisi olup olmadığını ve kalp krizi riski olan hastalara uygulanan işlemler hakkında merak edilen soruları yanıtlayan Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Bahadır Şarlı, aşının kalp hastalıklarıyla bir ilgisi olmadığını ancak koronavirüs hastalığının kendisinin kalbe zararlı olduğunu dile getirdi.

Kalp krizinin yaşanabileceği etkenler konusuna ve hastalarda yapılan işlemlere değinen Şarlı,
“Kalp krizi vakalarında istatistiklere yansıyan çok ciddi bir artış bulunmamaktadır. Aşıyla ilgili bir komplikasyon olduğunu kesinlikle düşünmüyoruz. Tam tersine koronavirüs hastalığının kendisinin pıhtılaşmayı arttırdığı, vücutta iltihabi inflamasyon dediğimiz durumu ortaya çıkarttığı ve bu yolla da kalp krizine neden olduğunu biliyoruz.
“Kalp krizi için yaş, yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve sigara, göğüs ağrısı gibi etkenler var. İstirahatte göğüsün ortasında yanma, baskı hissedilmesi durumlarında bir kalp doktoruna gözüküp EKG çektirilmesi gerekir. Kalp ve damar hastalığından şüphelendiğimiz durumlarda hastalara efor testi gibi bazı işlemlerle değerlendirme yapıyoruz. İhtiyaç duyarsak da basit bir şekilde el bileğinden 5-6 dakika süren bir işlemle kalp damarlarını anjiyografik olarak görüntüleyebiliyoruz ve hastaları saatler içerisinde taburcu edebiliyoruz.” dedi.

“ERKEN ANJİYOGRAFİ ÖLÜMCÜL KOMPLİKASYONLARI ÖNLEMEDE FAYDALIDIR”
Anyijografi nedir ve nasıl bir işlem gerçekleştirilir sorusuna yanıt veren Şarlı,
“Anjiyografi bir teşhis işlemidir. Kalp damarlarına boya vererek görüntüleme işlemidir. Vatandaşlar bunun bir ameliyat veya tedavi yöntemi olduğunu düşünür. Bu yanlış bir bilgidir aslında, bu teşhis işlemidir.
El bileğindeki atardamarın içinden kalbe gönderdiğimiz Kateterler var. El bileğini lokal olarak uyuşturuyor ve kalp damarlarına boya veriyoruz. 3-4 dakika süren bu işlemi yaptığımız hastaları 2-3 saat hastanede tutuyoruz. Anjiyografi sırasında damarlarda ciddi darlık hissettiğimizde bu hastaların damarlarını el bileğinden balon stent göndererek açmamız mümkün. Yine aynı şekilde bu hastalarımızı da 2-3 saat içerisinde taburcu ediyoruz. Yüksek riskli bireyleri direk anyijografik olarak değil kalp doktorunun değerlendirmesi gerekir. Ailesinde kalp, damar hastalığı öyküsü bulunanlar, şeker hastalığı bulunlar, tansiyon yüksekliği bulunanlar veya sigara kullanan kişiler direk olarak kalp doktoruna görünmeliler. Bu değerlendirmeler sırasında efor testlerinde bozukluk olursa veya hastanın şikayetleri damar hastalığını düşündürecek şekildeyse ilgili hekim bu hasta için anjiyografik önerecektir. Erken anjiyografi ölümcül komplikasyonları önlemede faydalıdır.” şeklinde konuştu