‘Doğa Dostu Çocuklar, Kitap Okuyor’ Projesi

KAYSERİ, (BGC)- Öğrencilere ağaç ve doğa sevgisini kazandırmak adına gönüllü öğretmenler tarafından “Doğa Dostu Çocuklar Kitap Okuyor” projesini hayata geçirdi. Kayseri’de eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren Melikgazi Şehit Jandarma Er Ferhat Doğan İlkokulu, Melikgazi Malazgirt İlkokulu ve Kocasinan Erkilet Süleyman Tarman İlkokulu öğretmen ve öğrencileri projeye destek veriyor.

Okula giden çocuklara ağaç sevgisi farkındalığı kazandırmak adına, Kayseri’de eğitim-öğretim faaliyeti gösteren okullar “Doğa Dostu Çocuklar Kitap Okuyor” projesini hayata geçirdi. Yangınlarda kaybedilen ormanlardan hareketle ortaya çıkan proje kapsamında; Kayseri Melikgazi Şehit Jandarma Er Ferhat Doğan İlkokulu öğretmenleri Yasin Kuşcu, Neşe Bayrak Yüksek, Elmas Beyan, Melikgazi Malazgirt İlkokulu Öğretmenleri Oğuzhan Cebecioğlu ve Sebahat Cebecioğlu ile Kocasinan Erkilet Süleyman Tarman İlkokulu öğretmeni Seda Kuşcu koordinesinde öğrenciler kitap okuyor.
Birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıfları kapsayan projede; TRT Çocuk Kitaplık uygulaması üzerinden doğa sevgisi içerikli hikaye kitaplarını okuyan çocuklar 2 haftalık periyotlarla oyun tabanlı öğrenme imkanı sunan Kahoot platformu üzerinden, online hikaye sınavları ve okulda işlenen güncel müfredat konularından oluşan mini testlere giriyor. Proje toplumsal farkındalık uyandırmak ve teknolojinin verimli kullanılmasına katkı sağlamak adına ücretsiz olarak gönüllü öğretmenler tarafından yürütülüyor.
Proje kapsamında öğretmenler, öğrencilerin analizlerine ulaşarak onların gelişimini ve kitaplardaki kavrama beceresi konusunda da fikir sahibi oluyor.