EkonomiGüncel

Dolar Rekora Doymuyor

KAYSERİ,(BGC)-Dolar kuru son 24 saatte iki kez rekorunu tazeleyerek 9 lira 19 kuruş seviyesine kadar yükseldi.

Dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüşmüştü. Bu gece saatlerinde yayımlanan Resmî Gazete sayısı ile birlikte 2 TCMB Başkan Yardımcısı ve 1 Para Politikası Kurulu (PPK) üyesi görevden alınmış, yerlerine 1 başkan yardımcısı ve 1 PPK üyesi atanmıştı.

Bu gelişmeleri müteakiben 1 ABD dolarının değeri gece yarısı sularında 9,07 TL seviyesinden 9,18 TL seviyesine kadar yükselerek rekorunu tazeledi. Gün içinde ise 9,12 ila 9,18 TL bandı arasında hareket eden dolar kuru, saat 18.40 sularında 9,1964 TL seviyesine kadar yükselerek gün içinde ikinci kez rekor kırmış oldu.

Euro kurunda da bu gelişmelerle birlikte benzer hareketlilikler gözlemlendi. Euro, gece yarısı 10,55 TL’den 10,66 TL seviyelerine kadar yükseldi. Gün içinde dolar kurunda yaşandığı gibi hareketliliğin çok olduğu euro kuru da saat 18.20 sularında 10,68 TL’ye çıkarak rekor tazeledi.

Ayrıyeten dün Resmî Gazete’de yayımlanan karar ile birlikte döviz alım ve satımında tüm müşterilerin T.C. Kimlik/Pasaport Numarası veya Vergi Kimlik Numarası ibrazı ve alınan bilgilerin Hazine ve Maliye Bakanlığına bildirimi zorunlu kılınmıştı.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu