Ekonomi

Emekliler Zamdan Memnun Değil

KAYSERİ,(BGC)-TÜİK tarafından yayımlanan Haziran ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerine göre enflasyon oranı aylık bazda %1,94 artış gösterirken, yıllık artış %17,53 oldu. Emekli memurların aylıklarının ise 6 aylık enflasyon oranı olan %8.45’e göre %5.45 oranında artış göstereceğini duyuruldu. Eğitim-Sen Kayseri Şubesi Üyesi olan 15 yıllık emekli öğretmen Ali Gül, aylıklara yapılan zammı “devede kulak” deyimiyle niteledi.

Enflasyon üzerinden memur ve emekli aylıklarında gidilen artışa değinen Gül, “Buna yeterli demem mümkün değil. Çünkü istatistiksel veriler hiçbir zaman gerçeği yansıtmadı. Rakamların TÜİK verilerinin çok daha üzerinde olduğunu markete girdiğimde hissediyorum. Bu rakamlar düzgün bir şekilde açıklanmıyor. Veriler insanların sıklıkla tükettiği ürünler üzerinden hesaplanmıyor, genellikle masa tenisi topu gibi sıkça kullanılmayan üzerinden hesaplanıyor. Bu rakamlara inanmadığım gibi verilen ücretin çok düşük olduğu, emekli maaşımın emekli olduğum süre zarfında çok geride kaldığı kanaatindeyim. Mikrofon uzatılan tüm emeklilerin aynı görüşte olduğunu düşünüyorum. Yetkililerden en kısa sürede ücretlerin daha da artırmasını bekliyorum” şeklinde konuşarak, artışların fiyatlar ile uyuşmadığını öne sürdü.

Kendi görüşmelerini ve görüşlerini göz önünde bulundurarak emeklilerin bu artıştan memnun olmadığını dile getiren Gül, “Aylıklara yapılan zamların, açıklanan enflasyon oranında yapılması gerekirdi. Devletin harcama yaptığı Cumhurbaşkanlığı giderleri, ihalelerdeki yanlış uygulamalar ve taşeronlara aktarılan paralar gibi o kadar fuzuli giderler var ki; emeklilere yapılan zam devede kulak gibi kalıyor. En az yıllık %3 artışın dışında %10 artış, yani 1000 TL’lik bir zam yapılması gerekiyordu. Emekli aylıklarının 300 TL’lik, yani %3 oranında yapılan zammın içler acısı olduğunu düşünüyorum. 300 TL’lik bir artış zaten vergi diliminden dolayı gidiyor” ifadelerini kullandı.

 

İlgili Haberler

Başa dön tuşu