Ekonomi

Enflasyon Beklenenin Üzerinde Açıklandı

KAYSERİ, (BGC) – Bugün Türkiye enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK’e göre enflasyon rakamları göre geçtiğimiz ayda yüzde 1.94 olarak açıklandı. Enflasyon rakamları aynı zamanda beklentilerin üzerinde geldi. Ekonomist Ömer Uzunoğlu enflasyonla alakalı değerlendirme yaptı.

Türkiye 3 aylık dönemde çok büyük ihtimal % 20’nin üzerine bir büyüme ivmesi kazanacak diyen ekonomist Ömer Uzunoğlu “Enflasyondan beklenen daha düşük rakamdı. 1.49 civarındaydı. 1.94 geldi. Bunlarda gerçek rakamlar değil. Özellikle geçen ay akaryakıta yapılan zam zammın bir kısmı geçen aya geçmiş bir kısmı bu aya geçmiş oldu. Önümüzde ki ayda da bir kısmı devam edecek. Yıllık 17 gibi bekliyorduk. 17.53 geldi. Takdir edersiniz ki döviz ve enflasyon rakamlarında akışkanlık vardı. En çok artış ulaştırma talebinde oldu. Ev eşyasında da artış oldu. Gıda da artış oldu. %20 gıdada artış var ve bu çok tehlikeli rakam. İhracatta son 40 yılın en iyi büyüme rakamlarını yakaladık. Türkiye 3 aylık dönemde çok büyük ihtimal % 20’nin üzerine bir büyüme ivmesi kazanacak. Bir diğer taraftan en ciddi tehlike işçilerin geçtiğimiz ay sonu itibari ile işten çıkartılmayla alakalı yasanın sona ermesi. Son 1 ayda 275 bin insan işsiz kaldı. Son 1 yılda 531 bin kişi oldu bu rakam. Yıl itibari işe değerlendirdiğimizde 4 milyon 511 bin insan şu anda işsiz. İktidarın hedeflerinden biriside 2023’de ihracatın 500 milyar dolar olacağıydı. Daha sonra revize ettiler. 2022 yılında 194 2023’de de 214 milyar dolara revize ettiler” ifadelerini kullandı.

“Bu Ülkede Yalnızca İhracat Yapan İnsanlar Yaşamıyorlar”

Güzel Şeyler olmasını temenni eden ekonomist Ömer Uzunoğlu “Son hafta çok ilginç gelişmeler yaşadık. Yapılan zamlar üretimi sarsacaktır. Benim anlayamadığım nokta şu bir taraftan üretimi teşvik edilip onlara kredi sağlamaya çalışırken bu insanların önünde %20’lik bir doğalgaz zammı getirmek çok normal gelmedi bana. Umarım bizim düşündüğümüz gibi olmaz daha güzel şeyler olur. Hissettiğimiz şey ekonominin maalesef sıkıntılı bir süreci çok derin biçimde yaşadığı. Takdir edersiniz ki bu ülkede yalnızca ihracat yapan insanlar yaşamıyorlar. Geniş halk kitleleri gerek ihracat rakamlarına baktığında gereksi ekonominin bir kısım ivme kazanan konularına baktıklarında onlarla ilgili gelirlerden kendilerinin hiç yararlanmadığını çok rahat biliyorlar. Özellikle küçük esnaf ve imalatçılarla alakalı siyasiye çok ciddi kararlar alır yeri ve zamanı geldiğinde bunları uygular” diye konuştu.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu