EPDK: Akaryakıt fiyatında bu gece artış olmayacak

KAYSERİ,(BGC)-Akaryakıt ürünlerinde üst üste zamlar gelirken, Enerji Piyasası Denetleme Kurumu’ndan (EPDK), “Bugün akaryakıta zam yok” açıklaması geldi.

Dün benzine 1 lira 2 kuruş, motorine 1 lira 6 kuruş, LPG’ye 65 kuruşluk büyük zam geldi ve pompaya geceden itibaren yansıdı. Bu sabah da akaryakıt sektörü kaynak gösterilerek bu geceden geçerli olacak şekilde litrede benzine 46 kuruş, motorine 45 kuruş, LPG’ye 25 kuruş yeni zam geleceği haberleri yayıldı.

Bu haberler üzerine EPDK, açıklama yaptı. EPDK, yazılı açıklamasında “Bugün akaryakıt fiyatlarında herhangi bir artış söz konusu değildir” denildi.

Yazılı açıklamada akaryakıt ürünlerinin fiyatlandırılması da anlatıldı. Konuyla ilgili: “Akaryakıt piyasamızdaki fiyat hareketleri serbest piyasa koşullarında, kamu otoritesinin herhangi bir müdahalesi ya da kararı olmadan oluşmaktadır. Akaryakıt fiyatlarındaki ÖTV’nin sıfırlanması ile birlikte ise küresel petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar ve döviz kurundaki hareketler doğrudan fiyatlara yansımaktadır” ifadeleri kullanıldı.

 

Akaryakıt bayileri önündeki uzun kuyruklara ve bazı bayilerde kotalı satış olduğu yönündeki şikâyetlere de değinen açıklamada, “Kurumumuz tarafından otomasyon sistemi sayesinde bütün bayilerin anlık satışları takip edilmekte, herhangi bir bayinin -fiyat artışlarından kâr etmek için- vatandaşlarımıza akaryakıt satmadığının tespit edilmesi halinde çok ağır yaptırımlar uygulanmaktadır” denildi.

EPDK ayrıca, gerçek dışı haber ve yorumda bulunanlar hakkında da suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı.