ERÜ’de 15 Temmuz Etkinlikleri

 

KAYSERİ,(BGC)-Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ne sayılı günler kala mesaj yayımlayarak, mesajında üniversitede yapılacak anma etkinliklerine değindi.

15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY terör örgütünün organizatörlüğünde meydana gelen darbe girişimi kalkışması hakkında konuşan Çalış, “15 Temmuz 2016’da, ülkemiz, hain bir darbe girişimiyle karşı karşıya kalmıştır. Ülkemizin hemen hemen her kurumuna sızmış FETÖ mensubu teröristlere, o gece Milletimiz, unutamayacakları bir ders vermiştir” dedi. Çalış, 15 Temmuz 2016 gecesi şehit düşen vatandaşlara rahmet dilerken, gazilere ise şükran sunduğunu belirtti.

ERÜ’DE TÜM HAFTA BOYUNCA ETKİNLİKLER YAPILACAK

Rektör Çalış, mesajının ardından Erciyes Üniversitesi’nde 15 Temmuz’un 5’inci yıldönümü vesilesiyle yapılacak etkinlikleri paylaştı:
“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri kapsamında o gece yaşananları unutmamak ve unutturmamak için tüm hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenlemekteyiz.

Bu kapsamda 12 Temmuz 2021 Pazartesi günü 15 Temmuz 2016’da İstanbul İl Emniyet Müdürü olan şu anki Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Çalışkan çevrimiçi bir konferans ile 15 Temmuz gecesi yaşananları anlatacak.

13 Temmuz 2021 Salı günü saat 14.00’te Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Turgut Aslan’ın katılımları ile ERÜ Edebiyat Fakültesi Gazi Turgut Aslan Konferans Salonu açılışı ve “15 Temmuz” konulu bir konferans gerçekleştirilecek.

15 Temmuz 2021 Perşembe günü saat 10:30’da ise geçtiğimiz yıl açılışını gerçekleştirdiğimiz ERÜ 15 Temmuz Şehitler Caddesi ve 15 Temmuz Şehitlerimizin isimlerinin kampüsümüzde yaşatıldığı 15 Temmuz Şehitler Anıtı’nda ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Töreni’ gerçekleştirilecek. Tören kapsamında ‘Türkiye Geçilmez’ temalı fotoğraf sergisi, ‘15 Temmuz Milli Birlik’ temalı resim sergisi, ‘Astronomi’ temalı poster sergisi ve gün boyu devam edecek ‘Kan Bağışı Kampanyası’ yapılacaktır.

Ayrıca 15 Temmuz ve 16 Temmuz olmak üzere iki gün akşam saatlerinde Astronomi ve Uzay Bilimleri Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezimiz tarafından ‘Türkiye’nin Uzay Projesi Geçilmez’ temalı bir uzay gözlem etkinliği olacaktır.

Tüm halkımızı etkinliklerimize davet ediyoruz.”