Güncel

ERÜde Hocalı Soykırımı Konferansı

Uluslararası Öğrenciler Koordinatörlüğü tarafından Hocalı soykırımında yaşamını yitirenler anısına konferans düzenlendi.

Sabancı Kültür Sitesi’nde düzenlenen etkinliğe, Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Sıtkı İlkay, Prof. Dr. Recai Kılıç, Azerbaycan Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Necibe Nesibova, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Etkinlikte konuşma yapan Azerbaycan Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Necibe Nesibova da konuşmasında 28. yıl önce Hocalı’da yaşanan olayları anlattı. Nesibova,“Tarihte görüldüğü gibi Türkiye ve Azerbaycan’ın bulunduğu coğrafya acılar ile yoğrulmuş bir coğrafyadır. Bu acıların en büyüğü ve en dehşetlisi Hocalı Soykırımıdır” dedi.

Azerbaycan ve Türkiye’nin bir arada hareket etmesi gerektiğini söyleyen Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış ise “Azerbaycan ve Türkiye iki ayrı ülke değildir. Bizler kardeşiz. Türkiye’nin ayağına iğne batsa, Azerbaycan’ın canı acır. Azerbaycan’ın ayağına iğne batsa Türkiye’nin canı acır. Bunu tüm dünyanın bilmesi gerekir. Ülkelerin büyük ve zengin olması gerekiyor. Bu zulümlere karşı gelebilmek ve bir daha yaşanmaması için Azerbaycan ve Türkiye birlikte el ele vererek, bölgede ve dünyada hak ettiğimiz en üst düzeye çıkmak zorundayız” diye konuştu.

Konuşmalarından ardından Prof. Dr. Havva Selçuk ve Öğr. Gör. Aslı Aliyeva, ‘Hocalı Soykırımı’ konulu sunumlarını yaptı.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu