Ekonomi

Eski Jandarma Karakolu Peynir Üretim Tesisi Oluyor

 

KAYSERİ,(BGC)-Örenşehir Eski Jandarma Karakol Binası bir proje ile Çerkes peynir üretim tesisine dönüşecek.

Kayseri’nin Pınarbaşı İlçesi’ne bağlı Örenşehir Mahallesi’nde bulunan ve kapatılan eski jandarma karakolu,Kayseri Birleşik Kafkasya Derneği’nin hazırladığı Uzunyayla Çerkes Peyniri Üretim Projesi kapsamında tadilatının yapılmasının ardından peynir üretim tesisi olarak hizmet verecek.
Bu kapsamda ,Kayseri İl Tarım Müdürlüğü gıda biriminden gelen Gıda Mühendisleri , Sıdıka Kalıtekin,Tevfik Fevzi Özsoy ve Muzaffer Adıyaman binada inceleme yaparak rapor tuttu.
İnceleme sırasında Kayseri Birleşik Kafkasya Derneği Başkanı Cemil Görücü ve dernekden Erhan Akhan,Kemal Öztemur ve Şeref Daşdemir hazır bulundu.
Tesis de en kısa zamanda makina montajının başlayacağı ifade edilirken,bölgede yaygın olarak kullanılan peynir için daha önce coğrafik işaret alınması ve tescil edilmesi çalışmaları yapılmıştı.
Peynir imalatının yapılacağı bölüm Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı tarafından elden geçirilmiş ve makina alımları ile ilgili bütçede ORAN Kalkınma Ajansı tarafından karşılanmıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu