Güncel

Ev Ekonomisi Destekçileri Elde Kaldı

 

KAYSERİ,(BGC)-Kayseri’nin ev yapımı en çok salça üretilen bölgesi Büyük Tuzhisar da vatandaşların elinde geçen yıldan kalan yaklaşık 15 ton domates salçası satılmayı bekliyor.

Kayseri’nin Bünyan İlçesine bağlı 1350 nüfuslu Büyük Tuzhisar Mahallesi’nde yaklaşık 40 aile domates üretimi yapıyor.Gerek elde kalan gerekse satılmaya müsait olmayan domatesler evlerde kazanlar kurularak salçaya dönüştürülüyor.Mahallede en az 20 aile her yıl salça yapıp satarak ev ekonomisine katkı sağlıyor.

Salça üreticisi Sadin Karpuz , yaptığı açıklamada ,‘’Köyde salça fiyatları bidonu 60-75 TL arasında değişiyor.Bidonlar yaklaşık 6 kg geliyor.Tarlada kalan domatesleri Eylül ayında salçaya dönüştürüyoruz.Bu salçaları senesi gelinceye kadar şehirde veya köyde satıyoruz.Toplu alanlar daha uygun fiyata yazlarıSivas Yolu’ndaki kurmuş olduğumuz tezgahlardan alıyolar.Elimizde bazen tonlarca salça kalıyor’’, dedi.

Büyük Tuzhisar Mahallesi’nde 15 yıldır domates üretimi yapan Taner Gül’de,’’Elimde 100 bidondan fazla salçam var.Geliri iyi aslında. Senede 200 bidon salça satan bir aile eğer domatesi kendi bahçesinde üret,rse rahatlıkla geçinebilir.Köy salcası özellikle gurbetçiler tarafından rağbet görüyor’’dedi.

Sivas Yolu üzerinde kurduğu tezgahta satış yapan mahalle sakinlerinden Sayıl Teke , Rafet Karpuz,Kadir Odabaşı,İhsan Sarıtaş, Vehbi Kurtar’ın yanısıra bir çok kişinin elinde köy üretimi ev yapımı yüzlerce kilo domates salçası bulunuyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Bunlar da İlgini Çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu