Özel Haber

GENÇ MEMUR-SEN İSTİKLÂLDEN İSTİKBÂLE IOO.YILINDA İSTİKLAL MARŞI

 

Genç- Memur Sen İl Temsilcisi Hüseyin Altubaş yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

‘İstiklal Marşımızın kabulünün 100. Yılı olması dolayısıyla, TBMM’de 2021 yılının “İstiklal Marşı Yılı” olarak ilan edilmesine oy birliği ile karar verildi. Bu vesile ile bizler de Genç Memur-Sen teşkilatları olarak, bugün Türkiye’nin 81 ilinde şehir meydanlarında Cuma Namazına müteakip İstiklal Marşımızı okumak üzere toplanmış bulunmaktayız.

Yedi düvele karşı verilen Millî Mücadele’nin, bir beyân’ı zişâna ihtiyacı vardı. Şehid olma hasretiyle emperyalist işgalcilere karşı kadın, erkek, genç, yaşlı ve hatta çocuk demeden savaş cephelerinde saftutan Anadolu’nun cesur yürekli neferlerine, İstiklâl Mücadelesi azmini pekiştirecek bir marş gerekiyordu. Millî şuuru, imanın ve inancın zaferini meydanlarda diri tutacak bir marşın yazdırılması zarureti doğmuştu.1920 yılında bu halî zaruretebinaen; Maarif Vekâleti tarafından milletimizin düşmanlarla girmiş olduğu istiklal mücadelesini ifade veterennüm etmek üzere ödüllü bir istiklal marşı yarışması düzenlenir. 700’den fazla eserinkatılım sağladığı yarışmadagözler Mehmet Akif’i arar; ancak hayatı boyunca hiç taviz vermediği ilkeli duruşunu bir kezdaha ortaya koyarak; para ödüllübir yarışmaya milletin mebusu olarak katılmanın etik olmayacağını beyan eder. Daha sonra Maarif Vekili Hamdullah Suphi ve Balıkesir milletvekili Hasan Basri Çantay tarafından  paranın “Dârülmesaî” kurumunabağışlanması koşulu ile İstiklal Marşı yazmaya ikna edilir.Nihayet Âkif, Ankara’da, TacettinDergâhında; zaman ve mekânınşuurundan mülhem olan birhâleti ruh ile; kimi zaman uykularından kalkarak, kimizaman istiğrak hâlinde yazmıştıİstiklal Marşını.Tarih 12 Mart 1921 ‘i gösterdiğinde, milletimizin vatanmüdafaasına ithaf edilmiş yücebir armağan gibi, mısralarıtitretiyordu yürekleri İstiklalMarşımızın. Ferasetininihtişamına tanık olduğu necip milletin yılmaz iradesikarşısında; Korkma! Diyerekbaşlıyordu söze büyük şair. Birmilletin en zor şartlarda verdiğikurtuluş mücadelesinde elde ettiği zaferin, ilelebet süreceğinin mutabakat metininiokuyordu âdeta.İstiklal Marşı, Cihanşümul bir medeniyetin onurunu sömürgeciişgalcilere karşı nasılkoruduğunun bir vesikası olarakgeçmiştir tarihe. Mânanınmaddeye hüküm sürdüğü bir  tasavvurla yazılmış, her birmısrası maneviyatla muhkemolan, olağanüstü bir eserdir.

Klasik bir ifade ve terennüm olmanın ötesinde bir milletinözgürlüğe olan bağlılığınındizelere döküldüğü büyük birdeklarasyondur. Sade bir şiir vemarş olmanın çok ötesinde;sözcüklerin Kur’an Işığında Nihabüründürüldüğü bir bağımsızlık manifestosudur. Meselenin hülasasını şu iki dizeile bile ortaya koymuyor muyduKur’an Şairi;”Hakkıdır, hür yaşamış,bayrağımın hürriyet;Hakkıdır; Hakk’a tapan milletiministiklal.”Bugün burada ülke olarak Üstad Mehmet Akif’in milletimizearmağanı, beyan’ı Zişan olanİstiklal Marşımızın 100. Yılınıidrak ediyor olmanın gururunu iliklerimize kadar yaşıyoruz. Türkiye’nin en büyük sendikasıMemur-Sen’in gençlik teşkilatı,Genç Memur-Sen olarak;Türkiye’nin çimentosu olduğunu düşündüğümüz İstiklalMarşımızdan feyîz alarak; ilim, irfan ve hikmet yolunda geleceğeemin adımlarla yürüme gayreti içerisinde olacağız.2021 yılının “İstiklal Marşı Yılı”olarak ilan edilmesinde emek veren kişi ve kurumlara teşekkürlerimizi iletirken, milletiradesinin tecelligahı olan,Türkiye Büyük Millet Meclisimize de İstiklal Marşımızın şanına yakışır bir nitelikte birlikiçerisinde vermiş olduklarıkarardan dolayı saygılarımızı arz ediyoruz. Türkiye’nin en büyük sivil gençlik hareketi olarak; İstiklal Marşımız gibi kutlu bir mirasa sahip çıkmanın idrakiyle; gerektiğinde tereddüt etmeden canımızı ortaya koyarak, milletimizin ve vatanımızın birlik ve beraberliğini daim kılmak için mücadele edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.100. Yılını kutladığımız İstiklal Marşımızın, milletimize ilham olacağı nice asırlar geçirmesinidiliyor, böylesine anlamlı birkonu ile, bir asır sonra bir arada olmamıza vesile olan Kur’an Şairi olarak da bildiğimiz, İstiklal Marşımızın Şairi, Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyoruz.”Allah bu Millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diyerek sizleri İstiklal Marşımızı okumaya davet ediyoruz.’

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Başa dön tuşu