Gezici Radar

Gezici Radar bu hafta 3 farklı medeniyete ev sahipliği yapan Kayseri’nin Melikgazi ilçesine bağlı Germir mahallesinde

Germir’in 18. yüzyılda kurulduğu düşünülmekteydi. Ancak daha sonra bu yerleşim yerinin 12.-13. yüzyılda kurulduğu ortaya çıkmıştır. Bu eski tarihlerden 20. yüzyılın ilk çeyreğine kadar, daha çok Hristiyanlardan oluşan, üç kültürün bir arada dostça yaşayışlarına tanıklık etmiş bir yerleşim yeridir. Bunlar Ortodoks Rumlar, Apostolik ve Ortodoks Ermeniler ve Müslüman Türkler’dir.

Germir Mahallesi’nde bulunan ve geçmişte bezir yağı üretim merkezi olarak kullanılan 118 yıllık geçmişe ışık tutan Germir Bezirhanesini ziyaret edip bezirhanin hikayesini kullanım alanlarını dinledik.

Germire gelip de meşhur köy ekmeğinin tadına bakmasak olmazdı mis gibi ekmek kokusu bizi Ayşegül ablanın evine davet etti. Germir’e has Göçmen Kapamasının tadına bakma fırsatı bulduk.
1725 yılında yapıldığı düşünülen kilise 1835 te günümüzde ki haline dönüşmüştür. Yapı Germir’in Doğusunda Kilise bayırı denilen mevkide bulunmaktadır. Hemen yakınında 1878 tarihli rahip evi bulunmaktadır.
Buram buram tarih kokan ve yapıları ile bizi 100 yıl öncesine götüren Germir yolculuğuna çıkmak isterseniz burası tam size göre. Bu keyifli yolculuğumuzda bize eşlik eden tüm takipçilerimize iyi seyirler dileriz…

İlgili Haberler

Bunlar da İlgini Çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu