Gezici Radar

Gezici Radar Hacılar’da

Tekden Hastanesinin sunduğu Gezici Radar programının Ramazan özel bölümünde Hacılar’daydık
Hürmetçi Sazlığı yüzlerce hayvana ev sahipliği yapan eşi benzeri olmayan bir bölge Kayseri’nin turizm kazanımlarından biri. Yılkı atlarının asilliğiyle, flamingo kuşlarının sunduğu eşsiz görüntüsü, olmazsa olmaz manda yoğurdunun adresi burası doğanın bize sunduğu bütün nimetlerden faydalanıyoruz. Hacılar ilçesi Kayseri’ye 12 km olup en yakın ilçemizdir.
Manda yoğurdu üretim tesisini ziyaret ediyoruz. Ayşe hanım bizi hijyenik koşulları sağladıktan sonra üretim tesisini gezdirdi. Yoğurdun yolculuğu burada başlıyor. Sütün pişmesinin ardından aşamalarıyla peynir yoğurt ve kaymak elde ediliyor. Yoğurt yapılırken önce süt pişiriliyor, 45 dereceye kadar pişirilen süt mayalanarak dinlenmeye bırakılır. PH ölçüsü 4,60 oluncaya kadar sıcak odada bekletilen yoğurt 10 dakika soğuk hava deposunda bekletiliyor. Manda yoğurdu bir gün bekletilmesinin ardından sofralarımızda yerini buluyor.
Sulak alanda izleyenlere görsel şölen sunan Hürmetçi Sazlığı Fotoğraf meraklılarının uğrak mekanı olmuş durumda. Kamp kuran piknik yapan fotoğraf sanatçısı ziyaretçilerin konuk olduğu Kayseri’nin en güzel turizm alanlarından birisi.
15 Temmuz Şehitler parkı Hacılar’a geldiğinizde uğramanız gereken bir mekan. Çocuk oyun alanları piknik alanları küçük şelalelerle yeşile doyacaksınız. Hacılar Belediye’sinin çalışmalarıyla Uzun Göl piknik alanı ağaçlandırılmış renklendirilmiş dinlenmek için bir yer oluşturulmuş. Gelip görebilir sizde piknik ve dinlenebilir kamp yapabilirsiniz.
Gezimizin bu turunun sonuna geldik. Hacılar ‘ı gezilecek yerler listesine eklemeyi unutmayın. İyi seyirler.

İlgili Haberler

Bunlar da İlgini Çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu