Gezici Radar

Gezici Radar Küpeli ‘de

Gezici Radar bu hafta Özvatan ilçesine bağlı Küpeli köyünde.
Mavi ve yeşil doğasıyla kendine hayran bırakan Kızılırmak vadisinde bir köy. Özvatan ilçesi Kayseri ilimizin 75 km. kuzey-doğusunda yer almaktadır. İl­çenin yüzölçümü 221 km2, rakımı ise 1350 dır.

Çevrenin en eski ve en büyük köylerinden olan Küpeli tarihten önceki çağlardan beri yerleşim yeri olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir. Küpeli`nin batısında bulunan kale denilen mevkide mağara devrinden bu yana insanların yaşadığının izlerine rastlanmaktadır.

Küpeli’de Ahmet amcanın evi sizi zaman yolculuğuna çıkarabilir. Evinin kilerinden başlayan yolculuk Hollanda da bir statta devam edip Afrika da son bulabilir.

Kayseri ve çevresinde Küpeli deyince ilk akla gelen küpeli kavun ve karpuzudur. Lezzetini Kızılırmak’tan alan kavun ve karpuzun lezzetini biz test ettik, onayladık. Yolunuz Küpeliye düşerse ya da bir yerden Küpeli kavun karpuzu duyarsanız kesinlikle tadına bakmalısınız.

Kayserinin en güzel noktalarından biri Küpeli’nin Sultan Sekisine çıktık. Mağaracılık döneminden kalma olan yer el oymacılığıyla oluşturulmuştur. Manzaraya bakarken tuz gölünün beyazlığı çevre köylerin yeşilliği içinizi huzur dolduruyor. Sizde şehrin kalabalığından sıkılırsanız doğa ile iç içe bir gezi düzenleyebilirsiniz. İyi seyirler dileriz.

İlgili Haberler

Bunlar da İlgini Çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu